Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Osmaniye Batı Kavşağı açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve Osmaniye Milletvekili Derya Yanık'ın da katıldığı törenle Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu'nun bir kesimi olan Osmaniye Batı Kavşağı hizmete açıldı.

"Ülkemizin Güçlü Ekonomisi İçin Dev Yatırımlar Hayata Geçiriliyor"

Konuşmasında, Cumhurbaşkanı liderliğinde etkin ulaştırma politikalarının uygulanmaya başladığını belirten Bakan Uraloğlu, bu politikalar sayesinde Türkiye'nin güçlü bir ekonomiye sahip olması için dev yatırımlar yapıldığını vurguladı. Uraloğlu, "2002 yılı sonrasında ulaştırma alanında büyük işlere imza attık. 6 bin 100 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu, yaklaşık 4,5 kat artırarak 29 bin 405 kilometreye çıkardık. Bölünmüş yollarla bağlanan şehir sayımız 6 iken, bugün 77 şehrimizi bölünmüş yollarla birbirine bağladık. Otoyol ağımızı ise 2003 öncesi 1.714 kilometreden 3.726 kilometreye ulaştırdık" dedi.

Yıllık 68 Milyon Lira Tasarruf

Tarsus-Adana-Gaziantep Otoyolu'nun önemli bir kesimini oluşturan Osmaniye Batı Kavşağı’nın açılışıyla ilgili detaylar paylaşan Uraloğlu, kavşağın Osmaniye'nin batı kesimine hızlı erişim sağladığını belirtti. Proje kapsamında 66 metrelik köprü ve toplam 3,8 kilometrelik bağlantı yollarının inşa edildiğini ifade eden Uraloğlu, Mersin-Adana yönünden gelen trafiğin şehrin batısına ulaşmak için kat ettiği mesafenin 4 kilometre kısaldığını söyledi. Bu kısalma sayesinde yıllık toplam 68 milyon lira tasarruf edileceğini ve karbon emisyonunun 3,514 ton azaltılacağını ekledi.

"Hızlı Trenle Tanıştıracağız"

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün, depremden etkilenen illerde 38 bin konuta erişim sağlayacak toplam 210 kilometre uzunluğunda bağlantı ve imar yolu çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Bakan Uraloğlu, Osmaniye Akyar'da bin 820 kalıcı konutun ulaşımı için 887 milyon liralık proje bedeliyle 7,1 kilometre uzunluğunda yol yapımı gerçekleştirildiğini açıkladı. Ayrıca, Osmaniye’nin ulaşım ağının güçlenmesi için demir yolu projelerinin de önemine değindi. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Hattı projesinin tamamlanmasıyla Osmaniye’yi hızlı trenle buluşturacaklarını belirten Uraloğlu, bu projenin mesafeyi 361 kilometreden 312,5 kilometreye, seyahat süresini ise 6 saat 23 dakikadan 2 saat 15 dakikaya düşüreceğini söyledi.

Bakan Uraloğlu, "Osmaniye’nin aydınlık geleceği için birlikte planladığımız tüm projeleri birlikte hayata geçireceğiz" diyerek sözlerini tamamladı.