Yusuf ZENGİN

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerle (YHT) bugüne kadar taşınan yolcu sayısının Türkiye'nin nüfusunu aştığını ve 13 Mart 2009 tarihinde hizmete başladığından bu yana toplam 86 milyon 100 bin kişinin YHT ile seyahat ettiğini açıkladı.

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, demir yollarına yapılan yatırımların önemine dikkat çekerek, hızlı trenlere olan yoğun ilginin bu yatırımların ne kadar değerli olduğunu gösterdiğini belirtti. Demir yollarının, AK Parti hükümetlerinin 22 yıldır süren atılımları ve politikaları sayesinde yeniden canlandığını vurgulayan Uraloğlu, "Ankara-Eskişehir YHT Hattı'nın 13 Mart 2009 tarihinde işletmeye açılması ulaşım anlamında bir milat, ülkemizin kalkınmasının lokomotifi oldu. Uzun yıllar neredeyse yok sayılan demir yollarımız yeniden ülkenin en önemli ulaşım modu haline geldi," dedi.

'Günde Ortalama 34 Bin Yolcu Taşıyoruz'

Yenilenen, bakımı yapılan ve modernize edilen mevcut demir yolu ağında yolcu ve yük taşımacılığında hizmet kalitesinin arttığını belirten Bakan Uraloğlu, yüksek hızlı tren hatları sayesinde şehirler arasında günübirlik tren seyahatlerinin mümkün hale geldiğini ve ulaşım alışkanlıklarının değiştiğini söyledi.

TCDD Taşımacılık tarafından işletilen yüksek hızlı trenlerin Ankara-İstanbul, Ankara-Konya, Ankara-Eskişehir, Konya-İstanbul, Ankara-Karaman, İstanbul-Karaman, Eskişehir-İstanbul, Ankara-Sivas ve son olarak 4 Mayıs 2024'te aktarmasız olarak İstanbul-Sivas hatlarında sefer yaptığını hatırlatan Uraloğlu, "Yüksek hızlı trenlerimiz haftada 124 sefer gerçekleştiriyor. Günde ortalama 34 bin dolayında yolcu taşıyor. Bu rakamların bazı günlerde 40 bine kadar ulaştığını gördük. Yüksek hızlı trenler ülkemizde faaliyetlerine başladığı günden bu yana 86 milyon 100 bin dolayında yolcu taşıdı. Diğer bir ifadeyle, ülkemiz nüfusundan daha fazla yolcu sayısına ulaştık. Türkiye'yi yüksek hızlı trenlerimizle taşıdık diyebiliriz," ifadelerini kullandı.

Bakan Uraloğlu, yüksek hızlı trenlerin hizmete başladığı günden bu yana toplam 80 milyon 291 bin kilometrenin üzerinde yol kat ettiğini belirterek, bu rakamın dünyanın etrafında yaklaşık olarak 2 bin 3 kez tur atacak kadar mesafeye eşit olduğunu vurguladı.