Emekli Pilot Dr. Öğr. Üyesi Kazım Dalkıran: “TİHA sayesinde enkaza ulaşılmıştır”
İran Cumhurbaşkanı Reisi’nin hayatını kaybettiği helikopter kazası üzerine değerlendirmeler

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın yaşamını yitirdiği helikopter kazasını değerlendiren emekli pilot ve Dr. Öğr. Üyesi Kazım Dalkıran, bu olayın havacılık açısından önemine dikkat çekti. Dalkıran, sisli hava koşullarında helikopterle uçmanın son derece tehlikeli olduğunu vurguladı.

"Helikopterle sisli ortamlarda uçuş yapılmaz"

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Kazım Dalkıran, kazayla ilgili yaptığı açıklamada, “Helikopterle sisli ortamlarda uçuş yapılmaz. Bu bir havacılık kazasıdır ve sisli havalarda helikopterle uçmanın ne kadar tehlikeli olduğu bir kez daha görülmüştür,” dedi.

Pilotlar Uçmaya Zorlanıyor

Dr. Dalkıran, helikopter pilotlarının genellikle "Kalk uç, nasıl olsa bir yere inersin" mantığıyla zorlandığını belirterek, helikopterlerin sadece yer görüşü olan yerlere inebileceğini ve bu nedenle sisli havalarda uçuşun büyük risk taşıdığını ifade etti.

Yerli ve Milli Savunma Sanayinin Önemi

Kazanın ardından yerli ve milli savunma sanayi üretiminin önemine de değinen Dr. Kazım Dalkıran, “TİHA sayesinde enkaza ulaşılmıştır. TİHA'lar, bu tür görevler için çok uygun ve değerlidir,” diyerek Türkiye'de üretilen İHA, SİHA ve ATAK helikopterlerinin bu tür durumlarda ne kadar kritik bir rol oynadığını belirtti.

VIP Helikopterler Tek Başına Uçmaz

VIP helikopterlerin hiçbir zaman tek başına uçmadığını ve koruma amaçlı bir helikopterin her zaman yanında olduğunu söyleyen Dr. Dalkıran, Cumhurbaşkanı'nın helikopterinin de tek başına uçmadığını, ancak kötü hava şartlarının bu kazaya neden olduğunu kaydetti.

Geçmiş Kazalardan Örnekler

Geçmişte yaşanan benzer kazalara da dikkat çeken Dr. Dalkıran, 1993'te Cumhurbaşkanını taşıyan helikopterin Elbistan'da, Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin Göksun-Elbistan arasında düştüğünü hatırlatarak, helikopterlerin yer görüşü olmayan yerlerde uçmasının ne kadar riskli olduğunu bir kez daha vurguladı.

Sonuç

Dr. Öğr. Üyesi Kazım Dalkıran, helikopterlerin ve uçakların güvenli uçuş koşullarının ne kadar önemli olduğunu, yerli ve milli savunma sanayi ürünlerinin bu tür kazalarda ne kadar kritik bir rol oynadığını ve hava şartlarına uygun uçuş kararlarının önemini bir kez daha hatırlattı.