Yusuf ZENGİN

Neova Sigorta, veriden değer üretme yolculuğunda veri analitiği alanında dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden SAS ile önemli bir iş birliği gerçekleştirdi. Bu iş birliği kapsamında Neova Sigorta’nın tüm modelleme süreçleri ve analitik altyapısı, merkezi bir platformda birleştirilerek optimize edilecek.

Yenilikçi ve müşteriyi odağa alan ürün ve hizmetler geliştiren Neova Sigorta, bu iş birliği ile müşterilerine daha iyi hizmet sunmayı hedefliyor. SAS VIYA platformu sayesinde, merkezi veri yönetişimi, veri standardizasyonu, model yönetimi ve açık kaynak kodlu modellerin geliştirilmesi konularında güçlü bir altyapıya sahip olmayı planlayan Neova, bu sayede veriden daha fazla içgörü elde ederek tüm paydaşlarına maksimum değer üretmeyi amaçlıyor.

Neova Sigorta Genel Müdürü Neslihan Neciboğlu, iş birliği hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Neova Sigorta olarak ana stratejilerimiz olan büyüme, karlılık, müşteri odaklılık, inovasyon ve verimlilik ile dijital gelişime hizmet edecek bir iş birliğine imza attık. Veri analitiği alanında önde gelen SAS ile bir araya gelerek tüm modelleme süreçlerimizi ve analitik altyapımızı tek bir platformda merkezileştiriyoruz. Bu sayede, her analitik model için farklı bir altyapı kurma, entegrasyonları yönetme ve güncelliğini sağlama maliyetlerinden kurtularak önemli avantajlar ve esneklik kazanacağız. Makine öğrenimi ile geliştireceğimiz tarife modeli, müşteri segmentasyonu modeli ve acente segmentasyonu modeli gibi çeşitli modelleri SAS VIYA platformunda hızlı ve kolay bir şekilde geliştirerek, farklı birimlerin aynı platform üzerinden çeşitli analitik işlemler yapabilmesini sağlamayı hedefliyoruz. Paydaşlarımıza ve müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin kalitesini artırmak için güncel teknolojilerin tüm imkanlarını kullanarak değer üretmeye devam edeceğiz.”