Yusuf ZENGİN

İstanbul, 25 Mayıs 2024 - Ticaret Bakanı Ömer Bolat, DEİK Olağan Seçimli Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Türkiye'nin ekonomik büyüme ve ihracat başarılarını vurguladı.

Bolat, "Türkiye artık 1 trilyon 118 milyar dolarlık üretimi ile dünyanın 17'nci büyük ekonomisidir. Satın alma gücü paritesi temelinde ise 11'inci büyük ekonomi olmayı başardık" dedi. 2024'ün ilk dört ayında Türkiye'nin mal ihracatının yüzde 2,7 artarak 83 milyar dolara yükseldiğini belirtti.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) 37'nci Seçimli Genel Kurulu ve Üçüncü Ustalara Saygı Ödül Töreni, Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Salonu'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Törene, Ticaret Bakanı Ömer Bolat'ın yanı sıra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Davut Gül ve AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe gibi birçok önemli isim katıldı.

Ödüller Sahiplerini Buldu

Açılış konuşmalarının ardından ödüller sahiplerine verildi. İlk ödül merhum iş insanı Ahmet Şahap Ünlü'ye layık görüldü ve ödülü oğlu Mehmet Selahattin Ünlü aldı. Diğer ödüller ise merhum iş insanları Ali Osman Ulusoy ve Şarık Tara ile DEİK eski Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na verildi.

İhracat Hedefleri ve Başarılar

Ticaret Bakanı Bolat, Türkiye'yi dünyanın en fazla ihracat yapan ülkeleri arasına yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. Bolat, 2023 yılında 255,5 milyar dolar mal ve 101 milyar dolar hizmet ihracatı gerçekleştirildiğini, 2024 yılı için ise 267 milyar dolar mal ve 110 milyar dolar hizmet ihracatı hedeflediklerini söyledi.

Dünyanın 17'nci Büyük Ekonomisi

Bolat, Türkiye ekonomisinin 2023'te yıllık reel yüzde 4,5 büyüme kaydettiğini ve son 21 yılda yıllık ortalama yüzde 5,4 büyüdüğünü belirtti. Türkiye'nin dünya ekonomisindeki yerine dikkat çeken Bolat, "Türkiye artık 1 trilyon 118 milyar dolarlık üretimi ile dünyanın 17'nci büyük ekonomisidir" dedi.

Bölgesel ve Küresel İhracat Başarıları

Türkiye'nin ihracatının dünya genelinde geniş bir coğrafyaya yayıldığını belirten Bolat, geçtiğimiz yıl 240'tan fazla ülke ve gümrük bölgesine ihracat yapıldığını ve 49 ülkeye 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirildiğini ifade etti. Türkiye'nin Afrika, Amerika ve Asya pazarlarındaki ihracat rakamlarına da dikkat çeken Bolat, bu yılın ilk beş aylık verilerinin yılsonu hedeflerini desteklediğini söyledi.

Hizmet İhracat Desteği

Bolat, 2024 yılında hizmet ihracat desteğini iki katına çıkardıklarını belirtti ve Türk müteahhitlik firmalarının 1972'den bu yana 136 farklı ülkede 12 bin 200 civarında proje üstlendiğini, bu projelerin toplam değerinin 507 milyar doları aştığını söyledi.

DEİK Başkanı Nail Olpak'ın Konuşması

DEİK Başkanı Nail Olpak da programda yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'deki insanlık trajedisini eleştirerek, kalıcı barışın sağlanması gerektiğini vurguladı. Olpak, devletin İsrail'e ihracat ve ithalatın durdurulması kararını desteklediklerini belirtti ve küresel düzenin daha adil olması için güç ve gönül birliği içinde olunması gerektiğini ifade etti.