Yusuf ZENGİN
Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Muğla Valiliği ve Türkiye Tanıtım Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, Türkiye Yelken Federasyonu koordinasyonunda, İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü tarafından organize edilen Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları’nın Muğla etabı sona erdi. DHL Express ana sponsorluğunda gerçekleştirilen yarışlar, Bodrum’da yelken tutkunlarının buluşma noktası oldu.

Halikarnas Kupası için Çekişmeli Mücadele
20 Mayıs’ta Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık’ın start vermesiyle başlayan yarışta ekipler, sınıflarına göre Rodos Adası ve Simi Adası’nı dönerek Yalıkavak Marina’da yarışı tamamladılar. 16 ülkeden 26 ekip ve 300’ün üzerinde yarışçının katıldığı etkinlik, Bodrum’un eşsiz koylarının manzarası eşliğinde çekişmeli anlara sahne oldu. 25 Mayıs Cumartesi günü Bodrum Kalesi’nde düzenlenen Halikarnas Kupası ödül töreniyle Muğla etabı sona erdi. Törende, Muğla Valisi Dr. İdris Akbıyık ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla F.T.F. (First To Finish) ödülü MAGIC TWELVE teknesine verildi.

Muğla Etabı Kesin Sonuçlar
Halikarnas Kupası:

F.T.F. (First To Finish) ödülü: MAGIC TWELVE
B.C.T. (Best Corrected Time) ödülü: OMANI
IRC 0 sınıfı:

TAVATUY
MAGIC TWELVE
LAGERTHA
IRC 1 sınıfı:

COURRIER DU COEUR
FOX-L
ROSSKO RACER
IRC 2 sınıfı:

BURAN
STREKOZA
İZOCAM- VAMOS
IRC 3 sınıfı:

OMANI
NAVITA 2
VAGABOND-BAYMİNERAL
ORC A:

LAGERTHA
FAVORIT
ORC B:

VAGABOND-BAYMİNERAL
Gezgin sınıfı:

BEREN MİLA- MUDANYA ÜNİVERSİTESİ
Özel ödüller:

Kadın Kategorisi: VAGABOND-BAYMİNERAL
Üniversite Kategorisi: BEREN MİLA- MUDANYA ÜNİVERSİTESİ
Kesin sonuçların yer aldığı tam listeye ve yarış hakkında detaylı bilgiye sailturkiye.racing adresinden ulaşılabilir.

Cumhuriyet Kupası Heyecanı
Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları’nda bu yıl da Cumhuriyet Kupası heyecanı yaşanacak. Yarışların Cumhuriyet Kupası etabı, 26 Ekim’de “Şamandıra Yarışları”yla başlayacak ve 29 Ekim’de İstanbul Boğazı’nda yapılacak yarışlarla devam edecek. Yarışmacılar, İstanbul Boğazı’nın zorlu parkurunda Cumhuriyet Kupası için mücadele edecek.

Kıtalararası Mücadele
Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışları’nın Muğla ve İstanbul etaplarının sonunda, toplamda en iyi dereceyi elde edecek ekip, Cumhurbaşkanlığı 5. Uluslararası Yat Yarışı Şampiyonu unvanını ve Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazanacak. İstanbul etabı, 29 Ekim’de Cumhuriyet coşkusunun yaşanacağı görkemli ödül töreni ile sona erecek.

İstanbul Açıkdeniz Yat Yarış Kulübü Başkanı Ekrem Yemlihaoğlu, Türkiye'de uluslararası bir platformda kabul gören bir yarış düzenlemenin gururunu yaşadıklarını belirterek katkı sunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür etti ve kazanan ekipleri kutladı.