RİZE – Doğuştan kalp rahatsızlığı bulunan ikiz prematüre bebekler, İstanbul Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nden gelen özel ekip tarafından Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde başarılı bir şekilde ameliyat edildi. Operasyonu yoğun bakım ünitesinde gerçekleştiren Prof. Dr. Ali Rıza Karaci, "Bebeklerin İstanbul'a gelmesindense bizim Rize'ye gelmemizin daha sağlıklı olduğunu düşündük" dedi.

RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde tedavi gören doğuştan kalp hastalığı olan 6 aylık iki prematüre bebeğin sağlığı, tüm ilaç tedavilerine rağmen düzelmedi. Bu durum üzerine bebekler için çocuk kalp cerrahı gerekliliği doğdu. Ancak bölgede bu alanda uzman bulunmaması nedeniyle İstanbul Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ali Rıza Karaci ile iletişime geçildi. Prof. Dr. Karaci'nin değerlendirmesinin ardından bebeklerin acilen ameliyata alınması kararı alındı. Kalp rahatsızlığı bulunan bebeklerin sevki riskli olduğundan, Prof. Dr. Karaci özel ekip ile birlikte İstanbul'dan Rize'ye gelerek operasyonu gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Karaci, Rize'ye gelmelerinin bebeklerin sağlığını riske atmamak adına daha doğru olduğunu belirterek, "Bebeklerin İstanbul'a transferi düşünülüyordu ancak bebeklerin durumu ve transferin zorluğu göz önüne alındığında, bu tür vakaların bulunduğu hastanede ameliyat edilmesinin daha doğru olacağına karar verdik. Bizim Rize'ye gelmemizin daha sağlıklı olduğunu düşündük. Sağlık müdürümüz, gerekli izinleri alarak hızlıca harekete geçtik" şeklinde konuştu.

Prof. Dr. Karaci ayrıca, yoğun bakım ünitesinin uygun ve ferah olduğunu belirterek, "Yoğun bakım şartları ameliyathane şartlarına yakın bir şekilde dizayn edilmiş. Bu koşullarda rahatlıkla ameliyat yapılabilir. Yoğun bakımın oluşturulmasında RTEÜ Rektörü Sayın Yusuf Yılmaz'ın büyük katkısı oldu. Bizzat ilgilenerek mükemmel bir yoğun bakımı hastanede sağladı" ifadelerini kullandı.

Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe de zamanla yarıştıklarını belirterek, "Rektörümüzün ilgisiyle beraber ameliyat için gerekli hazırlıkları tamamladık. Bu iki bebeğimiz için gerekli tıbbi müdahaleyi en üst düzeyde gerçekleştirdik" dedi.