Yusuf ZENGİN
Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi şirketlerinden ASELSAN, 2024 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. ASELSAN, bu dönemde cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre %5 artırarak 15,1 milyar TL'ye ulaştı. Şirketin brüt karı %3 artış gösterirken, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Karı (FAVÖK) %3 artarak 3,4 milyar TL'ye yükseldi ve FAVÖK marjı %22 olarak gerçekleşti. Net kar ise 1,2 milyar TL seviyesinde oldu. ASELSAN'ın öz kaynaklarının aktife oranı %63 olarak belirtilirken, bakiye siparişleri 11,1 milyar ABD Doları ile tarihi bir rekor kırdı.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, ilk çeyrek sonuçlarını değerlendirirken, şirketin ihracat odaklı büyüme stratejisi doğrultusunda 2024 yılına hızlı bir başlangıç yaptığını belirtti. Akyol, milli savunma ekosistemi ve ekonomiye büyük katkılar sağladıklarını, tarihinin en yüksek bakiye sipariş rakamına ulaştıklarını ve Türkiye'nin teknolojik bağımsızlığı açısından önemli adımlar attıklarını ifade etti.

ASELSAN'ın 2024 yılı ilk çeyreğinde gerçekleştirdiği bazı önemli projeler arasında M60T tanklarının ileri teknolojiyle donatılması, KAAN uçağının üstün aviyonik sistemlerle desteklenmesi, Düşük Frekanslı Aktif Sonar Sistemi (DÜFAS) ve Otonom Sualtı Aracı Deringöz'ün deniz testleri yer aldı. Ayrıca MARLİN İnsansız Deniz Aracı, YENER Mayın Tespit Sistemi, MURAD Uçak Burun Radarı ve TOLUN Güdümlü Mühimmat gibi projeler hayata geçirildi.

Akyol, ASELSAN'ın sivil alanda da yenilikçi sistemler sunduğunu ve Mobil Röntgen Cihazı (ADR-M100) ile Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi (ALP 300-G) gibi kritik projeleri gerçekleştirdiklerini belirtti. Şirketin 3 temel vizyonu; alanında dünyanın en iyi ürünlerini üretmek, oyun değiştirici teknolojiler geliştirmek ve ihracat odaklı büyümek olarak açıklandı.

ASELSAN, yurtiçinde ve yurtdışında kullanılan 500'den fazla ürünle Malezya'dan Şili'ye, Polonya'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne kadar geniş bir coğrafyada varlık gösteren küresel bir şirket haline geldi. Akyol, ASELSAN'ın 2030 yılına kadar takip edeceği yol haritalarını oluşturduklarını ve 400 milyon doları aşan 4 büyük yatırım başlattıklarını belirterek, şirketin hedefinin dünyanın en büyük 30 savunma sanayi şirketinden biri haline gelmek olduğunu vurguladı.