Yusuf ZENGİN
Türkiye Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sok Chanda Sophea ile görüştü.

Bakan Bolat, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bugün Ankara'da Ticaret Bakanlığı'nda gerçekleşen görüşmede Kamboçya Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Sayın Sok Chanda Sophea ve beraberindeki resmi heyet ile bir araya geldik. İkili ticaret ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla yapılan bu görüşme, diplomatik ilişkilerimizin 65'inci yılını kutladığımız bu dönemde özellikle önem arz ediyor." dedi.

Bakan Bolat, Türkiye ile Kamboçya arasındaki ticaret hacminin son 10 yılda üç katına çıkarak 2023 yılında 238 milyon dolara ulaştığını belirterek, "Bu artışa rağmen, ticaret potansiyelimizin hala büyük ölçüde gelişebileceğini görüyoruz. Önümüzdeki yıllarda ikili ticaret hacmimizi 1 milyar dolara çıkarma hedefimize ulaşmak için kararlılıkla çalışacağız." şeklinde konuştu.

Bakan Bolat ayrıca, "Kamboçya'nın hızla gelişen ekonomisi ve ASEAN üyesi olması, Türk şirketleri için büyük fırsatlar sunuyor. Tarım endüstrisi ve gıda işleme sektörlerindeki yatırım imkanları başta olmak üzere, yeşil enerji, mobilya, medikal cihazlar ve tekstil gibi alanlarda işbirliği potansiyelinin yüksek olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda, Türk müteahhitlerin Kamboçya'nın altyapı projelerinde önemli katkılar sağlayabileceğini ve Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Phnom Penh arasında doğrudan uçuş başlatmasının iki ülke arasındaki etkileşimi artıracağını umuyoruz. İkili ilişkilerimizi daha da derinleştirmek ve genişletmek adına önümüzdeki dönemde ortak çalışmalarımızı sürdüreceğiz." ifadelerini kullandı.