Yusuf ZENGİN

Son yıllarda, 30-44 yaş arası kadınlarda rahim ağzı kanserinde artış gözlemleniyor. Acıbadem Hastanesi Fulya'nın önde gelen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen, bu duruma dikkat çekiyor. Görgen'e göre, bu yaş grubundaki artışın arkasında insan papilloma virüsü (HPV) enfeksiyonlarının yaygınlığı yatıyor. Uzun süreli HPV enfeksiyonlarının rahim ağzı hücrelerinde kansere yol açabileceği belirtiliyor.

Rahim ağzı kanseri, kadın sağlığını tehdit eden önemli bir sorun ve erken teşhisin hayati önem taşıdığı vurgulanıyor. Görgen, düzenli Pap smear testlerinin erken teşhis için kritik olduğunu vurguluyor.

Kadınların sağlıklarını korumak için düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmaları ve Pap smear gibi önleyici tarama yöntemlerinden faydalanmaları gerektiği belirtiliyor. Prof. Dr. Hüsnü Görgen'in uyarıları, kadınların bu konuda bilinçlenmesi ve sağlık kontrollerine daha fazla önem vermesi gerektiğini vurguluyor.

Rahim ağzı kanseriyle mücadelede erken teşhisin önemi üzerine yapılan bu çağrı, kadınların sağlığına odaklanmayı ve önleyici tedbirler almayı teşvik ediyor.