Gastroshow’da Ünlü Şeflerden Türk Mutfağı Yorumu: “Yemeklerimiz Çok Lezzetli Ama Sunumda Eksik Kalıyoruz”

Turkuvaz Medya Grubu ve Gastronomi Turizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Gastroshow etkinliğinde, ünlü şefler modern Türk mutfağının dünyaya açılmasını ele aldı. Şefler Murat Bozok, Cüneyt Asan ve Birkan Erköylü, Türk mutfağının lezzete sadık kalarak modernize edilmesi gerektiği konusunda hemfikirdi.

Etkinliğin ikinci bölümünde, Sofra Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Esra Sinanoğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen “Modern Türk Mutfağı” panelinde, Şef Murat Bozok, Türk mutfağının dünyaya açılması için teknik anlamda bir standarda sahip olması gerektiğini belirtti. Bozok, “Modern Türk mutfağı deyince dünyanın en lezzetli mutfağı olduğunu hissediyorum. Çünkü anne lezzeti diye bir kavram var. Ancak teknik ve lezzet açısından dünyanın en iyisiyiz diyemem. Kendi ürünlerimize olan sadakatimiz çok yüksek sayılmaz. Özellikle yurt dışı mutfağına fazla özeniyoruz. Biz yemeği yaparken öncelikle yemekleri rafine etmemiz gerekiyor. O açıdan lezzetini bozmadan yemeği görsel olarak rafine etmeliyiz. Biz şefler olarak üstümüzde büyük sorumluluk var. Örneğin baklava gibi, yapımı zor ama bizim coğrafyamızda çok iyi yapılıyor. Fakat teknik konusunda babadan oğula kalan bir usul ile ilerleniyor. O yüzden bu tip yemeklerde gelişmek ve dünyaya açılmak istiyorsanız tüm kuşaklar aynı teknikle çalışmalı” dedi.

Şef Murat Bozok, son 20 yılda Türk mutfağının önemli bir gelişim süreci geçirdiğine de dikkat çekerek, “Eskiden gastronomi konusunda yazarımız bile yokken şu an ana akımda programlar, özel aşçılık kursları ve büyük gastronomi yatırımları var; o sebeple bu gelişimi görmezden gelemeyiz” şeklinde konuştu.

Günaydın Restoran Zinciri Kurucusu Cüneyt Asan ise mutfağın modernize edilmesi gerektiğini vurguladı ve “Bizim yemeklerimizin lezzet anlamında sorunu yok ama onları dünyaya sunma konusunda bir takım eksikliklerimiz var. Gastronominin sürdürülebilir olması için öncelikle devletin destek olması ve kalifiye eleman bolluğunun olması gerekiyor. Eğer ürünlerinizin pazarlamasını doğru yapamazsanız onu satmada ve dünyaya ihraç etmede de başarılı olamazsınız. Tüm bunlara rağmen Türkiye’de önümüzdeki 10 içinde büyük gelişmeler olacağına inanıyorum. Çünkü eğitimli bir nesil de yetişiyor. Yurt dışında başta sarma ve kuru fasulye olmak üzere zeytinyağlı yemeklerimizle temsil edilmemiz gerekiyor” dedi.

Feriye Lokantası Şefi Birkan Erköylü de, “Yemek dediğimizde hem kültürel hem teknik anlamda geleneğe bağlı kalacak şekilde modernize etmeliyiz. Yemekleri modernize ederken sunum teknikleriyle müşterileri şaşırtmak gerekiyor. Biz şefler, yemeğin tadını değiştirmeden farklı teknikler kullanarak modernize edebiliyoruz. Bunun içinde modern teknoloji ve aletlerden yararlanıyoruz” dedi.

Gastroshow’da yapılan bu değerlendirmeler, Türk mutfağının dünya çapında tanınması ve sevilmesi için atılması gereken adımları ve modernizasyon sürecinin önemini ortaya koyuyor. Türk mutfağının lezzetiyle öne çıkarken, sunum ve teknik alanlarda da gelişim göstermesi gerektiği vurgulanıyor.