Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Trabzon’da süren projelerle ilgili incelemelerde bulundu ve açıklamalar yaptı. Bakan Uraloğlu, Trabzon Havalimanı'ndaki yenileme çalışmalarını yerinde inceledi ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.7

 

Trabzon Şehir Hastanesi

Trabzon'da inşa edilen 280 bin metrekarelik alanda kurulan Trabzon Şehir Hastanesi'nin önemine değinen Uraloğlu, 900 yatak kapasiteli hastanenin bölgenin en önemli sağlık merkezlerinden biri olacağını belirtti. Hastanede çeşitli tıbbi komplekslerin yer alacağını ve Karadeniz Bölgesi’nin sağlık altyapısına büyük katkı sağlayacağını vurguladı.

Hafif Raylı Sistem Projesi

Trabzon'a yönelik hafif raylı sistem projesi hakkında bilgi veren Bakan, bu sistemin şehir içi ulaşımı büyük ölçüde rahatlatacağını ifade etti. 56 istasyonlu ve yaklaşık 32 kilometre uzunluğundaki raylı sistemin özellikle yaz aylarında turizmle artan trafik yoğunluğunu azaltacağını belirtti.

Güney Çevre Yolu Projesi

Güney Çevre Yolu’ndaki çalışmalar hakkında da bilgi veren Uraloğlu, yolun 43,8 kilometre uzunluğunda ve 2x3 şeritli olacağını belirtti. Bu proje, şehir içi trafiği azaltarak ulusal ve uluslararası trafiği hızlandırmayı hedefliyor. Projenin ilk kesiminin inşası devam ediyor ve birçok tünel ve viyadük içeriyor.

Trabzon Havalimanı Gelişmeleri

Trabzon Havalimanı'nın Türkiye’nin en yoğun havalimanlarından biri olduğunu belirten Bakan, 2023 yılında yaklaşık 3,5 milyon yolcuya hizmet verdiğini söyledi. 2024 yaz sezonunda Suudi Arabistan’a direkt uçuşların artacağını ve bu durumun hem turizmi hem de ekonomik faaliyetleri olumlu etkileyeceğini vurguladı. Ayrıca, havalimanındaki yolcu sayısının yıl sonunda 4 milyonu aşmasının beklendiğini belirtti. Yeni dış hatlar gelen yolcu terminalinin Temmuz ayında hizmete gireceğini ve diğer yenileme çalışmalarının da hızla devam ettiğini ekledi.

Bakan Uraloğlu, tüm bu projelerin Trabzon’un ulaşım ve sağlık altyapısını güçlendireceğini ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacağını ifade etti.