Yusuf ZENGİN

İGA İstanbul Havalimanı CEO’su Selahattin Bilgen, Çin ile Türkiye arasındaki bağları güçlendirmek amacıyla yeni uçuş rotaları oluşturduklarını ve işbirliklerini artırdıklarını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Sichuan Airlines - Routes & Product Konferansı'nda konuşan Bilgen, Türkiye'ye gelen Çinli turist sayısını önemli ölçüde artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Bilgen, "Hedefimiz 2023'te 250 bin olan Çinli turist sayısını önümüzdeki 2-3 yıl içinde 1 milyona çıkarmak" dedi. Bu hedef doğrultusunda İGA İstanbul Havalimanı, Çinli ziyaretçilerin misafir deneyimini iyileştirmeye kararlı. Şu anda haftada dört olan uçuş sayısını yediye çıkarmayı planladıklarını açıklayan Bilgen, imzalanan anlaşmaların bu süreçte önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Sichuan Havayolları ve Sichuan Havalimanları Otoritesi ile yapılan işbirliği anlaşması kapsamında, düzenli toplantılar, bilgi paylaşımı, ortak havacılık gelişimi, destinasyon tanıtımı ve çalışan değişim programları yer alacak. Bu anlaşmalar, iki ülke arasındaki havayolu bağlantılarını ve turizmi daha da geliştirecek.

2020 yılından bu yana Air China, China Southern, China Eastern ve Sichuan Airlines gibi havayollarıyla kurulan ortaklıklarla Türkiye, Çinli gezginler için daha ulaşılabilir hale geldi. Bu kapsamda, İGA İstanbul Havalimanı olarak sekizinci kardeş havalimanlarını ağırlamanın mutluluğunu yaşıyorlar.

İGA İstanbul Havalimanı'nın bu stratejik hamlesi, Türkiye ve Çin arasındaki turizm ve ticaret ilişkilerini daha da güçlendirecek ve her iki ülke için de büyük fırsatlar yaratacak.