Yusuf ZENGİN

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Ekipleri Öncülük Etti

8 Haziran Marmara Denizi Günü etkinlikleri kapsamında, Marmaraereğlisi Yeniçiftlik Atatürk Halk Plajı’nda "Marmara Hepimizin" temasıyla kıyı temizliği etkinliği düzenlendi. Marmara Denizi'nin kirlilik tehdidi ve müsilaj kriziyle karşı karşıya kalmasının ardından oluşturulan Marmara Denizi Bütünleşik Stratejik Planı çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlik, Marmara Belediyeler Birliği koordinasyonunda düzenlendi.

Marmara Denizi İçin Eş Zamanlı Etkinlikler
Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilde eş zamanlı olarak yapılan etkinliklerle kirlilik tehdidine karşı farkındalık oluşturulması ve ekokırıma karşı mücadelenin önemine dikkat çekilmesi hedeflendi.

Tekirdağ’da Kıyı Temizliği
Tekirdağ'daki kıyı temizliği etkinliğine, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekipleri öncülük etti. TEMA Vakfı ve AKUT başta olmak üzere 20’den fazla sivil toplum kuruluşu etkinliğe katkı sağladı.

Özdal: "Geleceğe Güvenle Aktarılabilecek Bir Habitat Oluşturmayı Hedefliyoruz"
Etkinlik öncesinde bir konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Yüksel Özdal, şunları söyledi:

“Bugün burada bulunan yirmiden fazla sivil toplum kuruluşunun temsilcilerine hoş geldiniz demek istiyorum. Çevre mücadelesinin en büyük aktörü olan dernekler, vakıflar, sivil inisiyatif ve platformların bu konudaki önemini çok iyi biliyoruz. 8 Haziran Marmara Denizi Günü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın desteğiyle Marmara Belediyeler Birliği’nin koordinasyonunda Marmara Denizi’ne kıyısı olan 7 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen farkındalık çalışmalarıyla şekillendiriliyor. Marmara Denizi’nin önemine ve coğrafyamıza kattığı büyük zenginliğe dikkat çekmeyi amaçlıyoruz. Bu çalışmalar neticesinde geleceğe güvenle aktarılabilecek bir habitat oluşturmayı hedefliyoruz.”

Katılımcılar ve Etkinlikler
Kıyı temizliği etkinliğine, Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Berin Başol, Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı İhsan Rendan ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi de katıldı. Katılımcılar, Marmara Denizi'nin karşı karşıya olduğu kirlilik tehdidini vurgulayarak, temiz ve sürdürülebilir bir çevre için çalışmaların devam edeceğini belirttiler.