Yusuf ZENGİN

İstanbul'un ikinci büyük havalimanı olan Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, turizm sezonunun açılmasıyla birlikte hizmet kalitesini artırmak için hazırlıklarını tamamladı.

İSG CEO Vekili Kerem Maybek, yapılan hazırlıklarla ilgili olarak, "Tatil sezonunun açılmasıyla havalimanımızda misafirlerimize kolay ve konforlu bir seyahat deneyimi sunabilmek için tüm hazırlıklarımızı yaptık" dedi.

Geçen yılı 37.1 milyon yolcu rekoruyla tamamlayan Sabiha Gökçen, bu yılın ilk beş ayında 16.2 milyon yolcuya ev sahipliği yaptı. Yolcu yoğunluğunda yaşanan %13,2'lik artışla 'mega havalimanları' kategorisinde ikinci sıraya yerleşen Sabiha Gökçen, ikinci pist ve diğer iyileştirme çalışmalarıyla Türkiye turizmine katkı sağlamayı ve turistlere daha konforlu bir seyahat deneyimi sunmayı hedefliyor.

Şehir içi ulaşım çeşitliliği ve merkezlere olan yakınlığıyla 'Şehrin Havalimanı' olarak adlandırılan Sabiha Gökçen, 40 iç hat ve 124 dış hat bağlantısı olmak üzere toplamda 164 destinasyona konforlu erişim sağlıyor.

Maybek, yapılan iyileştirme çalışmalarıyla ilgili olarak, "Terminal içerisinde iyileştirme çalışmalarımızı, beklenen okul ve bayram tatili öncesi tamamladık. Terminaldeki yolcu sirkülasyonunu rahatlatmak adına ilave kapı ve X-Ray cihazları konumlandırdık. Yolcularımızın seyahat konforunu artırmak için operasyon, güvenlik ve temizlik ekiplerinde ek personel görevlendirdik. Beklenen yoğunluk nedeniyle hijyen önlemlerini de artırdık" şeklinde konuştu.

Sabiha Gökçen, dijital çözümlerle de hızlı ve kolay yolculuk imkanı sunuyor. Maybek, "Misafirlerimiz Sabiha Gökçen Mobil Uygulaması’ndan tüm uçuş bilgilerini anlık takip edebilir. Ayrıca terminalimizde bulunan self servis kioskları ile check-in işlemlerini yapabilir, çipli pasaportları ile Hızlı Pasaport Geçiş Sistemi’ni kullanarak sıra beklemeden e-pasaport bankolarından işlemlerini tamamlayabilir" şeklinde belirtti.

Sabiha Gökçen Havalimanı, sene başından itibaren uluslararası 9 yeni hattı hizmete açarak Avrupa'nın en yoğun 9. havalimanı unvanını koruyor. Bu yeni hatlar arasında Pegasus Havayolları'nın Zagreb, Sphinx, Aktau, Sofya, Kişinev ve Bratislava bağlantıları ile Ajet’in Sphinx, Air Cairo’nun ve Air Arabia Egypt Havayolu'nun Kahire seferleri bulunuyor. Ayrıca Pegasus’un Edinburgh ve Meşhed hattı da yeni rotalar arasında yer alıyor.