Lenzing kumaş sertifikaları ve TextileGenesisTM tarafından desteklenen blockchain temelli izlenebilirlik platformu birleşiyor

Tüm dünyayı etkisi altına almaya devam eden Covid-19 salgını ile birlikte, hâlihazırda dönüşmekte olan moda ve tekstil endüstrisi daha bilinçli bir tüketiciyle karşı karşıya. Bu noktada da tedarik zinciri izlenebilirliği, giyim ve ev markaları için en önemli gündem maddesi haline geldi [1]. Lenzing, tüketici taleplerinin yanı sıra iş ortaklarına çözüm sunmak amacıyla, TextileGenesis™ tarafından desteklenen blockchain (blok zincir) temelli yepyeni bir tedarik zinciri izlenebilirlik platformunu sunuyor. Platform, 5 Kasım 2020 tarihinden itibaren aktif hale getirilerek, TENCEL™ ve LENZING™ ECOVERO™ markalı elyaflar kullanan tüm markaların Asya, Avrupa ve Amerika’daki tedarik zinciri ortaklarının erişimine açık olacak.

İzlenebilirliği ve sürdürülebilirliği sağlamak için aşamalı uygulama ve yeni dijital sertifikalar

Sürdürülebilirlik konusunda farkındalık yaratan dört markanın yanı sıra (H&M, Armed Angels, Mara Hoffman ve Chicks) üç bölgedeki 10 ülkeden tedarik zinciri ortaklarıyla gerçekleştirilen 12 aylık bir pilot programın ve saha denemelerinin devamı olarak, Lenzing’in blockchain temelli tedarik zinciri izlenebilirlik platformunun küresel olarak kullanılmaya başlanması aşamalar halinde gerçekleştirilecek. İlk aşamada Lenzing’in Güney Asya’daki Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Sri Lanka’daki tedarik zinciri ortakları, ilk katılım sürecini 2020 yılının 4. çeyreğinde tamamlayacak. Çin ve Türkiye'den yaklaşık 300'ün üzerindeki tedarik zinciri ortağı da 2021'in 1. çeyreğinde programa dâhil olacak. 2021'in 2. çeyreğine kadar, uygunluk sağlayan Lenzing tedarik zinciri ortaklarının büyük bölümünün platforma dâhil olması ve tedarik zinciri izlenebilirliğinin tam anlamıyla sağlanması bekleniyor.

TextileGenesis™ tarafından desteklenen platformun ana bileşenlerinden biri, Lenzing’in online markalama sistemindeki kumaş sertifikasyonuna entegrasyonu olacak. Bu entegrasyon sayesinde markalar ve perakendeciler, TENCELTM ve LENZINGTM ECOVEROTM markalı elyaflar için tedarik zinciri boyunca izlenebilirliğe erişebilmenin yanı sıra kumaş numunelerine ait fiziksel doğrulama sonuçlarını, dijital olarak imzalanan Lenzing kumaş sertifikaları aracılığıyla görüntüleyebilecek.

"Tüm Lenzing ekosistemi eşsiz bir şeffaflık seviyesine ulaşacak"

Konu özelinde açıklamada bulunan Lenzing Grubu Ticari Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Robert Van De Kerkhof, “Geçtiğimiz yıl, pilot program ve saha denemeleri esnasında markalardan ve tedarik zinciri ortaklarından çok olumlu geri bildirimler aldık. Lenzing elyaflarının izlenebilirliğinin sağlanması adına, marka ortaklarımız da bizi bu sistemin uygulamasını dünyanın her yerinde başlatma konusunda teşvik ediyor. Bu yeni sistem ve Lenzing kumaş sertifikalarıyla kurulacak entegrasyonla birlikte tüm Lenzing ekosistemi eşsiz bir şeffaflık seviyesine ulaşacak. Bu sayede tüketicilerimize, TENCEL™ veya LENZING™ ECOVERO™ markalı elyaflar içeren, sürdürülebilir, iklim dostu giyim ve ev tekstili ürünlerini sunabileceğiz.”

TextileGenesis™ kurucusu ve Genel Müdürü Amit Gautam ise konu özelinde şu açıklamayı yaptı: “Markalar, uyumluluk ve itibar konusundaki risklerle artık daha sık karşılaşırken, en iyi 100 moda markasının CEO'ları ve yönetim kurulları, önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 100 sürdürülebilir ve izlenebilir elyaf kullanımı taahhüt ediyor ve artık şeffaflık, şirketlerin ticari önceliklerinin merkezine yerleşti [2].Sürdürülebilirlik ve izlenebilirlik aynı madalyonun iki yüzünü oluştururken, Lenzing'in moda endüstrisinin tamamının izleyebileceği bir alan açtığını görmek umut verici. Tedarik zinciri izlenebilirlik platformumuz, Fibercoins™ izlenebilirlik teknolojisini kullanarak tüm tedarik zincirinde Lenzing’in yenilikçi ve sürdürülebilir elyafları için dijital hesap oluşturacak.” dedi.

Tedarik zincirinde izlenebilirliğin sağlanması için Fibercoin™ teknolojisi

Lenzing ve marka ortakları, TextileGenesis™ platformu tarafından sunulan yenilikçi Fibercoin™ teknolojisini kullanarak TENCEL™ ve LENZING™ ECOVERO™ markalı elyafların fiziksel olarak sevk edilmesine müteakip, blockchain varlıkları olan dijital tokenlar (digital simgeler) oluşturabilecekler. Bu dijital tokenlar, eşsiz “parmak izi” ve doğrulama mekanizması yaratarak, tedarik zinciri boyunca daha güvenli, güvenilir ve dijital nitelikte bir gözetim zinciri sağlamanın ötesinde hileleri engelliyor ve hepsinden önemlisi, malzemelerin daha sürdürülebilir bir biçimde üretilmesini sağlıyor.