TAV Havalimanları, tarihindeki ilk yurt dışı tahvil ihracına büyük ilgi gördü. Nominal değeri 400 milyon dolar olan ve 5 yıl vadeli planlanan tahvil, 100'ün üzerinde kurumsal yatırımcıdan toplamda 1,5 milyar dolarlık talep aldı. Tahvilin kupon faiz oranı yüzde 8,5 olarak belirlendi.

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye'nin lider markası olan TAV Havalimanları, Londra'da yürütülen yatırımcı görüşmelerini başarıyla tamamladı. Tahvil, Amerika, Avrupa ve Asya'da yerleşik olmak üzere dünya genelinde 100'ün üzerinde yurt dışı kurumsal yatırımcıdan büyük ilgi gördü.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkan Yardımcısı ve Finans Grup Başkanı Burcu Geriş, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Planlanan 400 milyon dolarlık tahvil ihracımıza yüzde 8,5 gibi günümüz piyasa şartlarında olumlu bir faiz oranıyla yaklaşık dört kat talep aldık. Yurtdışı kurumsal yatırımcıların şirketimize ve ülkemize güvenini gösteren bu gelişmeden dolayı mutluluk duyuyoruz" dedi.

Tahvilin dolar cinsinden faiz oranının kur takası işlemleri sonucunda avro cinsinden yüzde 6,87'ye düşmesi bekleniyor. Bu kaynak, şirketin karlılığını artırmak ve ortalama işletme süresini uzatmak amacıyla Antalya, Almatı ve Ankara başta olmak üzere toplamda 1,2 milyar dolarlık yatırım programında kullanılacak.

Şirketin tahvil ihracına ilişkin kredi derecelendirme notu S&P tarafından B+, Fitch tarafından da BB olarak belirlenmişti. Tahvil satışının Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) onayının ardından 7 Aralık'ta gerçekleşmesi ve akabinde tahvilin İrlanda borsası Euronext'te işlem görmeye başlaması planlanıyor.