Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Yerli ve milli projelere katkımız ne kadar?

Türkiye'nin havacılık alanında büyük yol katettiği son yıllarda bu sektöre katkı sağlayacak bir de festival gerçekleştiriliyor. Bu sene 2.si düzenlenen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali geçen sene tam bir fiyaskoydu. İstanbul Havalimanı henüz açılmamıştı ama böyle bir festivale ev sahipliği yapmıştı. Ne otopark ne yeme içme ne güvenlik herşey Allah'a emanetti... insanlar kilometrelerce yolu yürümek durumunda kalmıştı sıcağın altında ayılanlar bayılanlar, havalimanı alanında kaybolup güvenlikli bölgeye izinsiz ve bilinçsiz girenler, tek amaçları gözle görünmeyen bir yol kenarındaki servis aracına binmek... neyse o günler geride kaldı ve bu yıl bu İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirildi. Güzel de oldu hem herkesin rahatlıkla ulaşabileceği 'merkezi' bir alan kullanılmış oldu hem de geçen sene tecrübe kazanılan festival daha başarılıydı.

Festivale başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere sektörden birçok ziyaretçi katıldı.

Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Hüseyin Keskin konuşmasında DHMİ Çalışıyor Türkiye Uçuyor" vizyonuyla projelendirdiğimiz Hava TrafikKontrol Simülatörü, Çok Amaçlı Radar Ekranı, Elektronik Uçuş Stribi, Uçuş Bilgi Sistemi, FOD Radarı, Kuş Radarı ve Milli Gözetim Radarı festivalin göz kamaştıran teknolojileri arasında yer aldı. Teknolojik dönüşüm sürecinde yeni teknolojilerin pazarı değil, üreticisi olma hedefi ve başarılarımızda süreklilik sağlamak için yerli ve milli projelerimiz üzerinde çalışmaya kararlılıkla devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Devlet Hava Meydanları Genel Müdürü Hüseyin Keskin bu konuşmasını yaptıktan sonra aklıma şöyle yayınlanmış bir haber geldi.

Türkiye'nin ilk yerli yolcu uçağı projesi Almanya'da üretilecek!

Uçağın üreticisi ABD merkezli Sierra Nevada Corporation'ın (SNC) sahibi Eren ve Fatih Özmen çiftinin açıklamasına göre şirket Dornier 328 uçağını modifiye ederek Almanya'da üretecek. Uçak Almanya'nın Leipzig şehrinde üretilecek.

Almanya hükümeti ve bizzat Başbakan Merkel'in de projeye destek verdiği belirtiliyor.

SNC'nin Türk sahiplerinden Eren Özmen'in açıklamasına da yer verilerek, "Eşim Fatih ve ben, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Türkiye'nin uzun yıllardır süregelen yerli yolcu uçağı üretme hayalini gerçekleştirmek için birçok iş ortağımız ile birlikte titizlikle çalıştık. Bu projenin, sadece ülkemize olan borcumuzu ödeme imkânı olarak değil aynı zamanda gelecek nesillere anlamlı yeni fırsatlar sunmak bakımından bizim için çok kıymetli bir çalışma olması planlanmıştı. Fatih Bey ve ben, ileride Türkiye için başka faydalı projeleri hayata geçirebilme fırsatını yakalayabilmeyi içtenlikle arzu ediyoruz" dedi.

Bizler Türkiye olarak havacılık sektörünü çok ileri taşımış durumda olabiliriz, daha almamız gereken çok yol var. Gençlere destek olunması yerli ve milli üretimler için teşvikler yapılması gerçekten çok faydalı olucak. Bazen sadece İHA'lara değil havacılık adına büyük adımlar olarak geçecek projelere de destek olunursa Türkiye yürümez koşar...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete