Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Niye THY?

Ticari şirketlerin istisnasız hepsi kâr etmek için vardır. Bilerek ve isteyerek daha az kâr etmek gibi bir olgu Dünyanın hiçbir yerindeki hiçbir ticari şirkette olmaz, olamaz. Biraz Türk Hava Yolları'nda buna benzer bir eğilim gördüğümüz için bunu sürekli olarak tekrarlar hale geldik. Ancak, şirket bu anlamda kendine çeki düzen vermek yerine sadece istihdamı artırmaya yönelik çalışır gözükünce de gördüklerimizi yazmak elbette kaçınılmaz bir görev haline dönüşüyor.

Ülkemizdeki en büyük sorunlardan birisi şüphesiz işsizliktir. Hükümetin buna eş değerdeki diğer sorunu ise ekonomidir. Ancak, ekonomik sorunların üstesinden gelmenin yolu matematiksel değerlerle belliyken işsizliğin üstesinden gelmek pek o kadar da kolay gözükmüyor. Ekonomi düzeldiğinde işsizliğin kendiliğinden yok olacağı gerçeğine rağmen bu ikilinin birbiriyle eş ivmede iyileşmediğini de biz icat etmedik.

Ekonomi bir şekilde düzeltilirken devletin elindeki ticari işletmeler aracılığıyla da istihdamı artırarak bir katma değer sağlamak ve işsizlik anlamında yol almak belli ki hükümet politikalarından birisi. Durum böyle olunca 2.5 milyar dolara yaklaşan cirosuyla THY'nin komik rakamlarda kâr etmesi başka nasıl açıklanabilir ki? Yüzü aşkın uçaklık filosuyla 5 yolcuyla kalkıp da adını buraya yazmakta bile zorlandığım ülkelerin şehirlerine uçmanın başka nasıl bir mantığı olabilir ki?

THY böyle yönetilmek isteniyor olabilir. Bunu eleştiriyor olmakla birlikte zarar hanesine eksi yazmadığı müddetçe bu konuyu dillendirebilmenin de çok mantıklı olabileceğini düşünmüyorum. Ancak ne var ki THY sadece kendi ticari konumundan sorumlu değil ve olamaz. Yapılan yanlışları Türk halkı ve özel sektör ve buna bağlı olarak yine Türk halkı ödeyecekse burada bir yerde yanlış var demektir.

Harcadıkları milyon dolarlar kendi cebinden çıkmayan yöneticilerin aldığı kararlardaki vicdani sorumluluğu onlara belki bir kez daha hatırlatmak gerekebilir. Neticede şu anda Ankara'ya uçulan rakamlara bakıldığında THY'nin rekabet olmadığı için alenen halkı kazıkladığını söylemek mümkün müdür? Tüm hukuki risklerini göze alarak soruyorum bir THY yöneticisi cevap versin, THY 45 dakikalık Ankara hattında bu rakamları uygularken aynı sürede ulaşılabilen İzmir hattında özel sektör olduğu için çok daha düşük rakamlarla yolcu taşıyor ve bunun adını ne olarak koyuyor. THY kâr odaklı olmayıp istihdam merkezli baktığında zarar etmeyi veya bir başka deyişle kâr etmemeyi göze alarak özel sektörle rekabet ettiğinde bunun bedelini kim ödeyecektir.

Ticari olması gereken ama bu alamda kimliğini bir türlü bulamamış THY'nin kendine bir kurum olarak çeki düzen vermesi gerekmez mi? Yoksa ille hangi yeni açılan hatta kaç yolcuyla uçulduğunu buraya listelemek mi gerekir?

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

YAZARLAR