Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Havalimanlarında Güvenlik Detayları

İçişleri bakanlığı iç hat uçuşlarında da güvenlik bilgi tomografisi (GBT) yapmaya başladı. Pilot bölge olarak da Kayseri çıkışlı yolcularda deneniyor. Bu uygulamanın, son uçak kaçırma eylemindeki hava korsanının aranan bir suçlu olması sonucunda alınmış bir karar.

Tam cevabını bilmediğim bir çelişkiye dikkatinizi çekmek istiyorum.

Elbette uçuş güvenliği her haliyle ve eksiksiz olarak sağlanmalıdır. Ancak bu durum yapılırken bir paranoya çizgisine ulaşıp terörün zaten asıl amacı olan kaosu kendi elimizle koymak ve seyahatleri birer eziyet süreçleri haline getirmek ne kadar doğrudur ve bu işin sonu ne zaman gelecektir?

Metal detektörleri önünde neredeyse yarı çıplak kalacak kadar soyunuyor olmak gerekli bir önlem gibi gözükse de yolcunun adrenalininin artmasına sebep bu durum gerçekten amacına uygun bir uygulama mıdır?

Peki, korsanlar yarın bir otobüs kaçırdığında ne yapacağız?

Aynı uygulamayı otobüs terminalleri için de mi yapacağız?

"Uçağa herkes elini kolunu sallayıp binsin" demek istemiyorum elbette. Ama alınan önlemlerin normal ve çoğunluk olan diğer yolcular üzerinde bir sıkıntı yaratmayacak ve onların hissetmeyeceği derinlikte olması gerekir diyorum. Yoksa zaten teröristin gerçek amacı budur ve bir anlamda da toplumsal huzuru bozacak zemini hazırlamış olmaktadır.

Bu ve benzer tüm uygulamaların hayata geçirilirken azami özenin gösterilmesi hayat kalitemiz bakımından elzem boyutta önem taşımaktadır.

Kutsal topraklarda

Bu arada geçen hafta değindiğimiz ama tam olarak anlaşılamadığına inandığım bir konuya daha dikkatinizi çekmek istiyorum.

Hacı olmak İslam dininin en önemli farzlarından biridir şüphesiz. Bugünlerde uçaklar akın akın bembeyaz kıyafetli, çoğunluğu orta yaşın üzerindeki hacı adaylarını mübarek topraklara taşıyor.

Ellerinde pasaportları, tüm zor şartlara ve kafile olarak hareket etmenin güçlüklerine rağmen hepsi mutlu. Döndüklerinde yakınlarına getirecekleri küçük dini hediyelerin sevincini şimdiden yaşar halde ve zemzem suyunun kutsallığını hissetmeye odaklı.

Ancak hacı olmak gibi dini ve doğal olarak ruhsal gerçeklerin seyahatin zorlukları gibi bazı dünyevi dikenleri de olmuyor değil. Örneğin hacı adaylarının yanlarına alacakları bagajların limitleri gibi.

Bununla ilgili haberimizi okuduysanız hangi detaylara dikkat etmeniz gerektiğini de not almışsınızdır. Ama yine de yanınıza aksesuar sayılabilecek fazla eşya almamaya özen göstermeniz hem o ağır fiziki yükün altında ezilmemeniz için gerekli hem de havayolu şirketlerin uygulamaları nedeniyle bir dolu problem yaşabilirsiniz.

Havayolu şirketlerinin hacı adaylarından alacakları fazla bagaj ücretlerinin makul ve mümkün seviyelere çekilmesi ve her ne kadar bu uçuşlar ticari olsa da içindeki dini motifler unutulmadan hareket edilmelidir. Tüm havayollarından aynı duyarlılığı beklemek hayalcilik olmasa gerek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

YAZARLAR

Sağlık

Ekonomi

Eğitim

Seyahat

Magazin Haber Moda

Yurttan

Bülten

Havacılık