Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Bitmeyen inşaat sevinci

Başlığa bakıp da "Bitmeyen bir inşaat için insan niye sevinir ki" diye düşünmeyin. Gelişmekte olan her coğrafya için bu cümleyi kullanabilirsiniz aslında. Bazı postmodern şehirleri bu tanımın dışında tutmak tarihe olan saygı nedeniyle gerekli olsa da konumuz olan havalimanlarında bitmeyen inşaat her daim gelişmeyi gösterir.
Atatürk Havalimanı'nda eskiden C Terminali olarak adlandırılan bölgeye dış hatlar terminalinin yeni inşaatı yapılacak. Açıklamaları medyadan takip etmişsinizdir. Bu sayede iç hatlar terminaline aktarılacak olan üç körük sayesinde kapasite daha efektif olarak kullanılacak. Bu sayede dış hatlar terminalinin kapasitesi de büyüyecek. İnsanlar üst üste uçağa koşturmak yerine daha geniş alanda, kişi başına düşen metrekare bakımından daha ferah bir ortamda seyahate hazırlanacaklar.
Buraya kadar kimsenin itirazı olmadığının farkındayım. Zaten niye yeni yapılan bir inşaata itiraz olsun ki. Fakat asıl sorun halen hava trafiğinde yaşanan sıkıntı. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na ait lojmanların ve bölgenin aynı askeri öneme sahip bir başka yere taşınması hususunda yol alınamadığı için konu halen beklemede. Tabi siz terminali isterseniz Florya'ya kadar büyütün, bu durum yolcuya sadece daha geniş alanda seyahate hazırlanma imkanı olarak yansıyacak.
Hava trafiğinin rahatlaması için Atatürk Havalimanı'nda yeni bir pist ve her şeyden önemlisi tahdit slotlarının aşılabilmesi için de yeni park yerlerine ihtiyaç var. Bu durum da aşikar bir biçimde gözüküyor ki artık genişleyecek yeri kalmayan Atatürk Havalimanı için sadece askeri meydanın bulunduğu alanın da sivil trafik alanına katılmasıyla sağlanabilir.
Geçen zaman içerisinde bu konuda yol alınamamış olsa da yine görünen o ki TAV bu konuda üzerine düşeni yerine getiriyor ve terminalin büyütülmesi için gerekli çalışmaları başlatıyor.
İlave terminal yapıldıktan sonra şu andaki mevcut VIP terminali de bu yeni yapılan ek projeye taşınacak ve artık VIP terminalin içerisinde olacak. Bunun da çok daha kullanışlı bir proje olacağı daha şimdiden belli.
Körük sayısı bakımından da Atatürk Havalimanı güzel ve büyük Avrupa şehirlerindeki gibi bir megapole yakışır büyüklükte ve güzellikte terminale kavuşacak. İnşaatın çok kısa süre içerisinde bitirileceğine de eminim.
Umarım Atarük Havalimanı'nda yeni inşaatlar hiç bitmez. Bu durum sadece ülkemizin ne kadar geliştiğine, ne kadar çok insanın uçakla seyahat etme konusunda yol aldığına, ülkemize ne kadar çok turist gelip gittiğine ve kargo kapasitemizin ne kadar arttığına delalet eder. Durum böyle olunca da bize sevinmekten başka bir şey kalmaz.
Umarım en kısa zamanda askeri meydan sorunu da çözülür de ülkemize yakışır bir havalimanına dört dörtlük olarak kavuşuruz


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete