Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Vekaleten Havacılık

4,5 yıldır Ulaştırma Bakanı olarak görevde bulunan Binali Yıldırım hükümetin erken seçim kararı alması nedeniyle anayasa gereği 9 Mayıs günü görevini devretti. Seçimler yapılana kadar da Ulaştırma Bakanlığı görevini vekaleten Denizcilik Müsteşarı İsmet Yılmaz devraldı. Anayasa gereği yapılan bu mecburi vekalet etme süreci seçimler yapılana kadar yaklaşık 3 ay sürecek. Bildiğiniz gibi Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de uzun bir süredir Genel Müdür Vekili Ali Arıduru tarafından vekaletle yönetiliyor. Yani bu ne demek oluyor. Türk havacılığının en önemli iki kurumu Ulaştırma Bakanlığı ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü başındaki iki isim de vekaleten orada. Şu anda Türkiye'deki havacılığı tarif edecek en iyi tabirin yazının başlığında olduğu gibi "Vekaleten havacılık" olduğunu düşünüyorum. Tabi bu durum havacılık sektörümüz açısından çok önemli. Yeni Ulaştırma Bakanı göreve başlayana kadar "Vekaleten havacılık" sürecinin çok iyi geçirilmesi gerekiyor. Bu süreç bir talihsizlik olarak tam da yaz sezonun başlamasına denk geldi. Havacılığımızın en kritik aylarında sektörün kurumları çok daha fazla dikkatli olması gerekiyor. Yapılacak en ufak bir hata, Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım'ın 4,5 yılda Türk havacılık sektörü için attığı çok önemli adımları bir anda yok edebilir.
Sektörün kurumlarının başındaki vekillere düşen asli kişiler göreve gelene kadar Binali Yıldırım'ın bıraktığı noktanın korunmasıdır. Sektörün de tek beklentisi budur.
TÖSHİD'den jest
Sektördeki birçok yöneticinin fikrini biliyorum. Şu bir gerçek; Ulaştırma Eski Bakanı Binali Yıldırım sektör tarafından çok sevildi. Kendisi Cumhuriyet tarihinin gelmiş geçmiş en iyi Ulaştırma Bakanı olarak görülüyor. Zaten havacılık sektörü için yaptıkları ortada. Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği TÖSHİD geçtiğimiz hafta gazetelere tam sayfa teşekkür ilanı vererek Binali Yıldırım'a olan şükranlarını bir kez daha gösterdi.
Bu davranışın yönettiği bir sektörün temsilcilerinin bir bakana yapabileceği en güzel jestlerden biri olduğunu düşünüyorum. Nasıl Binali Yıldırım'ı icraatlarından dolayı birçok kez tebrik ettiysek, TÖSHİD'i de bu ince davranışından dolayı tebrik ediyorum.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete