Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Hava Kuvvetlerimiz önümüzü açsın

Manşetimizdeki haberi okumuşsunuzdur. Bu konu aslında şimdinin değil 2000 yılının başından itibaren sorulan ve cevabının neden bulunamadığı anlaşılamayan bir sorudur. Hava Kuvvetleri Komutanlığı için Sabiha Gökçen Havalimanı'nda inşa edilen o devasa tesis dururken ülkemizin iftiharı Hava Kuvvetlerimizin sivil havacılığın önündeki engel gibi abuk bir pozisyonda gösterilmesi ise her şeyden önce ayıptır.

Ama ne yazık ki bu paradoksta bir miktar Hava Kuvvetlerimizin de geçmişte aldığı kararlar da var. Zamanında Sabiha Gökçen'in yakından takip etmiş birisi olarak söylemek gerekirse oradaki tesislerin Yurt İçi Kargo'ya neden ve nasıl kiraya verildiği konusuna girmiyorum. Kimse bu cümlemden orada bir yolsuzluk yapıldığı sonucunu çıkartmasın. Buna belki dense dense usulsüzlük denebilir ama üzerinden bu kadar geçtikten sonra amacım geçmişi irdelemek değil.

Fakat her gün bine yakın uçak trafiğinin yaşandığı Atatürk Havalimanı'nda artık bıçak kemiğe dayandı. Hava trafiğinin bir uçaklık bile genişleyecek alanı kalmadı. Ne trafiği indirecek bir apron ne de uçağı park ettirecek bir boşluk kaldı. Oysa Hava Kuvvetlerimize ait lojmanların bir transferle taşınması durumunda sivil havacılığın önünün açılacak olması küçük bir hamleyle neler kazanacağımızın açık göstergesi değil mi?

Genellikle şanlı ordumuzla ilgili yazı yazarken iki defa dikkat etmek gerekir. Bunu bilenler de genellikle önemli de olsa böyle konuların etrafından geçip etliye sütlüye dokunmayan bir tavır izlerler. Ama şu anda Hava Kuvvetlerimizin başında bulunan değerli komutanımız Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'nun ülkemiz için bir reform olabilecek bu basit ve küçük dahili operasyon için düğmeye basacağına eminim. Yaşadığımız sıkıntılı günlerin dev sorunlarıyla boğuşulurken belki böyle bir konu öncelikli olmayabilir ama yine de sırası gelecektir umarım. Kaldı ki sayın komutanımızın da belki haberimizde yer alan detay hakkında bilgi sahibi olmaması mümkündür. Bu nedenle bu yazıyı kaleme almak da sivil havacılık sektörüne medya hizmeti veren gazetemiz için yok sayılamaz bir öneme sahiptir.

Bu taşınmanın tüm masrafı elbette açılacak hava trafiği sayesinde oluşacak rantı sahiplenecekler tarafından karşılanmalıdır ki eminim böyle bir durumda bunu seve seve de yapacak birçok kurum ve şirket vardır.

Ülkemizin her yerinde görev yapan ve Yeşilköy'deki lojmanlarda ikamet eden personelin Anadolu yakasına taşınması ise görevin yapılabilirliğinin yanı sıra sosyal hayat bakımından da faydalı olacaktır. Yıpranmış lojmanların yenilenmesi ise elbette bambaşka bir artı.

Kendimi Hava Kuvvetlerimize lojman arar halde buldum doğrusu. Neredeyse taşınma işlemi için kamyon da önereceğim. Bu heyecanımın tek sebebi Sabiha Gökçen Havaalanı'nda gözden kaçan küçük bir detayın gerçekleştirilerek sivil havacılığımızın büyük bir çıkış yaşayabilecek olmasındandır. Umarım gerçekleşir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete