Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

NEDEN BAŞKANLIK SİSTEMİ?

'Geçmişi bilmeyen, geleceği oluşturamaz' diye bir gerçek var. Bu sözden hareket edecek olursak...
Geçmişe bir göz atmak gerekiyor diye düşünüyorum.
Terörün, yokluğun, yılgınlığın, bilinçsizliğin had safhada olduğu yıllara...
Yani...
Koalisyonlu yıllara...
Hani o birkaç partinin bir araya gelerek (sözde) hükümet kurduğu yıllara...
Hani o sözde kurulan ama bir türlü varlık gösterilemeyen hükümetsiz yıllara...
Hani o birinin 'ak' dediğine, diğerinin 'kara' dediği yıllara...
...
Değerli okurlar...
Bu ülke çok sıkıntılar atlattı ve atlatmaya da devam ediyor. Tek başına iktidar olmayı başaran ve bunu da 3 dönemdir sürdüren AK Parti de, belirli bir süreden sonra misyonunu tamamladı. Gelinen nokta itibariyle; önümüzde bir sistem değişikliği var.
Başkanlık sistemi...
...
Aslına bakarsanız; ülke yönetimini elinde bulunduran AK Parti'nin böyle bir şeye ihtiyacı yok. Nasıl olsa iktidarı elinde bulunduruyor. İstediği gibi iktidarda kalabilir yani...
Ama bunu yapmıyor!..
Ülkenin kalkınması, bölgesinde güç sahibi olması, geleceğinin daha aydınlık olması için; yeni sisteme yeşil ışık yaktı. Hedef; 2023 yılında 'Yeni ve Güçlü bir Türkiye'...
Bu sistemin teknik kısmını buraya aktarmak iş değil. Ancak şunu söylemek sanıyorum yeterli olacaktır: Yeni uygulamayla birlikte kararlar daha kolay alınacak, sistem daha hızlı işleyecek, ülkenin önündeki bürokratik engeller daha kolay aşılacak.
İçten ve dıştan yapılan baskılar; ülke geleceğini köklü bir değişikliğe götürecek olan bu sistemin ne kadar doğru olduğunun bir kanıtı. Ülkesi ve milleti için hayatını ortaya koymuş olan Cumhurbaşkanı (ki Başkanlık için en güçlü aday) Recep Tayyip Erdoğan'ı hedef alan saldırılar da ciddi bir kanıt niteliğinde.
'Allah'tan geldik ve yine ona döneceğiz' ayetini en iyi bilenlerden birisi olan ve bu dünyanın geçici olduğuna candan inan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı mesnetsiz suçlamalarla yıkmaya çalışanların çokluğu da; yapılmak istenenin doğruluğunu net bir şekilde ortaya koyuyor.
...
Bu açıdan baktığımızda...
Yapılacak olan Başkanlık referandumunda 'EVET' demek bir vatandaşlık görevidir. 'HAYIR' oyu kullanacakları 'düşman' görmemek, onların fikirlerine saygı duymak da demokrasinin bir gereğidir. Burada asıl olan/olması gereken; vatanın bölünmez bütünlüğü için çalışmak, üretmek, üretene destek olmaktır.
Unutmayalım ki...
Herşey gelip geçicidir...
Kalıcı olan; VATAN ve bu asil MİLLETTİR.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete