Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

vah ki vah!

Atlas Jet'in eski Genel Müdürü Tuncay Doğaner ve şirkette görev yapmış olan üç kişi daha gözaltına alındı. AtlasJet'in sahibi Murat Ersoy'un savcılığa yaptığı suç duyurusundan sonra evlerinden gözaltına alınan zanlıların iddialara göre Amerika'da paravan bir şirket kurarak dört milyon doları zimmetlerine geçirdikleri öne sürülüyor.

Mahkeme süreci nasıl geçer, nasıl sonuçlanır ben orasını bilemem. Bu kişiler zimmetlerine para geçirmiştir, geçirmemiştir, iddia doğrudur veya yanlıştır bunu şu anda yorumlamaya çalışmak yanlış ve hatalı olur.

Ama söylenecek tek bir şey var. Daha önce de defalarca yazdım. Sayın Murat Ersoy hiç sinirlenmesin ve hop oturup hop kalkmasın. Atasözlerimiz içerisinde "Kendi düşen ağlamaz" diye bir deyim vardır. Bu durumu gayet güzel açıklıyor.

FreeBird gibi bir şirketin altını oyup, Mekin Gözen gibi bu sektörün düzgün birkaç isminden birine kazık attırarak yanına aldığın ve tüm yetkileri verdiğin bir adamdan bugün kazık yediysen bunun tek sorumlusu sensin. Bence Murat Ersoy kaybının sadece dört milyon dolar olduğunu düşünüyorsa oturup şükretsin.

Böyle bir kayıp olmayabilir de. Dediğim gibi ben orasını bilemem. Ama, bir şirketi batırma pahasına hem de hiç kabahati yokken organizasyonda bulunursan bir gün bunun senin başına geleceğini peşinen kabullenmiş ve bu zemini kendin hazırlamışsın demektir.

İşin özü şudur: Bir kişi ya samimi, içten ve iyi niyetli olunca onun işi uzun vadede her zaman doğru gider. Bugün AtlasJet'in gazete ilanlarına baktığımda, Sayın Murat Ersoy'un sektörle ilgili açıklamalarını izlediğimde kendisini bu iyi niyetten ne yazık ki yoksun görüyorum.

Daha birkaç gün önce SpanAir kazasından sonra yaptığı açıklama "Biz artık filomuzda güvensiz olan MD tipi uçak barındırmıyoruz" mealinde bir demeci vardı.

Altı çizili negatif mesajları anlamak için astronot olmaya gerek yok. Bir yandan sektördeki diğer MD kullanıcıları hedef gösterilmeye çalışılırken diğer taraftan kendi imajını kurtarmaya çalışmak mümkün değil olmaz.

Kendi şirketini kurtarmak veya imajını daha üstün göstermek için diğer şirketlerin üzerine basmaya kalkarsan her türlü musibetle uğraşırsın.

Yazık ki yazık.

Bir havayolunun genel müdürü sıfatındaki kişi evinden zimmetine para geçirdiği için sorguya alınıyor. Oysa o makamlar birçoğumuz için hayal edilemeyecek imkanların ve paraların sunulduğu mevkilerdir. İnsanlar uyum içerisinde çalışsa ve sadece şirketlerini kalkındırmaya odaklansalar hayat ne kadar daha kolay olacak aslında.

Bu kargaşanın ardından nasıl bir sonuç çıkacak bilmiyorum ama. AtlasJet'in sektördeki durumu, uçtuğu noktalar, taşıdığı yolcu, kısacası genel hali ortada.

O kadar imaj yatırımı yapılarak belli bir yere getirilen markanın bugün bu hale gelmesi, patronun eski genel müdürü dava etmesi, savcılıklar, zimmetler...

Yine bir atasözüyle bitireyim;

"Gün olur devran döner, bıçak döner sap döner."

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete