Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Osmanlı tokadı değil, milletin tokadı!

Sevgili İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA,6 pist olacaktı noldu 2 pistte kaldınız paranız mı yetmedi yoksa 76.5 milyon metrekare alanda pist yapacak yer mi bulamadınız?

-Körükler yaptınız, apronda bir tane insan, cobus olmayacak dediniz noldu körüğünüz kısa mı geldi?

-Dev alanlara binalar yaptınız adını ağır bakım hangarı koydunuz, noldu teknolojide sınıfta mı kaldınız?

-Projenin %20'lik alanı için maden ocakları, bataklıklar doldurduk çok maliyetliydi dediniz, yüzde %80 ormanlık alandaki ağaçları keserken maliyetleriniz ne kadar oldu?

-Metro ve ulaşımla ilgili maliyetler ve sıkıntılara girip canınızı sıkmak istemem zaten herkes biliyor. Yalnızca şöyle bir gerçek var. İstanbul'dan Ankara, İzmir vb İstanbul'a yakın bazı iller için mantık şu, ben bu yolu otobüsle ya da kendi aracımla gideriTm. Hem abartılı uçak bileti ücretleri, hem İstanbul içinden İstanbul Havalimanı'na ulaşım maliyetlerinin ve uzaklıktan dolayı yolda geçen sürenin fazla oluşu, hadi İstanbul Havalimanı'na aracımla gittim abartılmış otopark ücretleri falan filan derken artık İstanbul'a gelecek ya da yakın illere gidecekler için kesinlikle karayolları çok daha cazip geliyor.
Zaten yılsonunda iç hatlarda yolcu kapasitesi açıklandığında gözle görülür bir düşüş olacağına eminim. 
Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nin resmi sitesinde her ay açıkladığı kesin olmamakla beraber en yakın rakamların olduğu bir istatistik tablosu bulunuyor. Hadi Mart-Nisan taşınma süreci diyelim affola olsun. Mayıs ayı kıyaslamalarını hemen size kısaca yazmak istiyorum.

2016 yılı Mayıs ayı sonunda Atatürk Havalimanı iç hatlar yolcu sayısı 7.804.884 kişi

2017 yılı Mayıs ayı sonu Atatürk Havalimanı iç hatlar yolcu sayısı 7.509.304 kişi

2018 yılı Mayıs ayı sonu Atatürk Havalimanı iç hatlar yolcu sayısı

7.856.751 kişi

Evet, dananın koptuğu yer İstanbul Havalimanı

2019 yılı Mayıs ayı sonu iç hatlar yolcu sayısı 2.506.369 kişi

Arada yaklaşık 5 milyonluk iç hat yolcu kaybı bulunuyor. Ben sustum rakamlar konuştu.

-60 milyon kapasiteli havalimanını aldınız, 90 milyon kapasitelik havalimanına taşıdınız, noldu gelen giden yolcu sayısı arttı mı, aksine düştü. Bir de bunun üzerine yolcu sayısı 90 milyona yaklaşsın da projeye öyle devam edeceğiz dediniz... Eee hani bu dünyanın kıskandığı rekorların havalimanı olacaktı, biz şimdi rekorlar için yolcu sayısının 90 milyona çıkmasını mı bekleyeceğiz? Gene tarihi bir ana şahitlik edemeyeceğiz yani desenize!

Tabi mesela bu yolcu sayısına doğru orantılı kapasite arttırma meselesi sonradan kılıfına uyduruldu, 60 milyon yolcunun geldiği bir şehre neden 200 milyon kapasiteli bir havalimanı yapıyoruz ki dur bakalım yolcu sayısı artsın hele biz de kapasiteyi arttırırız yahu dediler. Bunun gibi el altından değiştirilen daha kaç madde var, bizlerle paylaşmayacağınız için onları da maddelerin uygulanma süresi geldiğinde hep beraber bir bir ayıklayacağız.

Sağ elle sol kulağı tutmak...

Istanbul Havalimanı projesi ilk gündeme geldiğinde birçok çevreci arkadaş ayağa kalkmıştı, ağaçları kesecekler İstanbul'un ciğerlerini katledecekler diye isyan etmişlerdi. Milyonlarca ağaç kesildi, hiçbir zaman gerçek rakam paylaşılmadı, paylaşılamaz da zaten 'vicdanlarını rahatlatmak isteyen yetkililer' rekorlar kıran, yurtdışında birçok kuruluşun en iyi, en başarılı havalimanı seçtiği Atatürk Havalimanı'nın yerine millet bahçesi yapıyor.

Kısa yoldan ya da daha kolay şekilde yapılması mümkün olan işlerde zoru ve dolambaçlı işleri tercih edenler yani sağ el ile sol kulağını tutanlar! Hangi akla hizmet oldu, yaptınız ama pişman mısınız, bir yerdeki ağaçları kesip üzerine milyon Euroluk masraflar edip, ardından varolan ve zamanında gerekli tüm yatırımların yapıldığı olmuşu bozup yerine ağaç dikmek?

Osmanlı tokadı değil, milletin tokadı

Ağaçları kurtaramadık, Atatürk Havalimanı'nda çalışan fakat kapatılması sonucu işsiz kalan binlerce kişiye ve ailelerine de sahip çıkamadık. Bugün o işsiz kalan binlerce kişi ve aileleri osmanlı tokadı olarak değil milletin tokadı olarak tepkisini öyle güzel gösterdi ki... Bugüne kadar iktidarı destekleyen ama canı yandığı için tepkisini sandıkta gösteren istanbullular verilmesi gereken cevabı vermiş oldu. Yeni başlangıçlar için İstanbul'u kutluyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete