Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Gökyüzü Haberci bir Nisan'da 24 yaşına giriyor

Sektörel medyanın tek geliri sponsorluk

Sektörel medya sektördeki markaları yukarı taşır

Sektördeki medyayı desteklemek, sektörün markalarına da kazandırır!

Yıllar önce çok radikal bir karar alarak Atatürk Havalimanı'nda muhabir olarak göreve başladım. 45 yıldan uzun zamandır bu meslekteyim. Çok insan tanıdım, kimler geldi kimler geçti sayısını ben bile bilmiyorum. Hep söylediğim şey havalimanı başlı başına bir şehir gibidir. Havacılık sektörü işleyişi, insan sirkülasyonu, işlevi her şeyiyle bambaşka bir dünyadır.

Atatürk Havalimanı'nda göreve başladıktan sonra Günaydın Gazetesi,Fotospor ve Show TV medya kuruluşunda çalıştım. Sonunda tam 24 yıl önce sektörümün ilk dergisi Gökyüzü Haberci'yi kurmak için kendimde o cesareti buldum. Dile kolay 24 yıldan bahsediyorum. Sektörel bir medya kuruluşunun 24 yıl boyunca ayakta kalması gerçekten emek, sabır ve maddi güç isteyen bir durum. Her zaman doğru ve dürüst habercilik ilkelerini benimseyip dergi ve internet sitemizde bu doğrultuda çalışmalar yaptık.

Medyayı desteklemeyen markalar havacılık sektörüne ihanet ediyor

Sektörel dergi ve internet sitelerinin ayakta kalabilmesi için sektördeki büyük, orta ve küçük ölçekli firmaların desteklerine ihtiyaç vardır. Çünkü sponsorluk dışında herhangi bir geliri olmayan medya kuruluşları ayakta kalabilmek için çoğu zaman cepten yemek zorunda kalır. Havacılık sektörü milyon dolarlık cirolar yapan, büyük ve köklü firmaların yer aldığı bir sektör. Büyük gözüktüğü kadar da küçük bir sektör çünkü herkes birbirini bilir. Bu süreçte sektörünün medya kuruluşlarını desteklemeyen havacılık sektörü firmaları aslında sektörlerine ihanet ediyor diyebilirim. Zaten havacılık sektörünün öncüsü olan birkaç medya kuruluşu var bu kuruluşları da desteklememek gerçekten sektörü geriletiyor.

Bir sektörü ayakta tutan medyadır. Magazin programlarından örnek verelim herkes çok daha net anlayacaktır. Yeni palazlanan bir oyuncu düşünün... Bu oyuncu magazin programlarında medyada sempatik, güzel / yakışıklı, hayatıyla ilgili güzel anılar anlatan bir oyuncu olarak gösterilirse çok hızlı popüler olur ve alır yürür. Eğer bir oyuncu küfürlerle, yanlış yaşam tarzıyla, insanlara / hayvanlara saygısızlığıyla vb olumsuz durumlarla medyada linç edilirse o zaman saman alevi gibi söner gider. Diğer bütün sektörler de böyle diyebiliriz.

Keşke Türk Havayolları Türkiye'deki medya kuruluşlarına da destek olma yüce gönüllüğünü gösterebilse...

Havacılık sektöründe var olmaya ayakta kalmaya çalışan birçok kurum adını duyuramadığı ya da kim olduğunu anlatamadığı için silinip gidiyor. Bizler havacılık sektörünü destekleyen medya kuruluşları olarak bu markaların aslında ne kadar iyi işlere imza attıklarını, Türkiye ekonomisine katkılarını, başarılarını anlatabiliyoruz. Biz markaların başarılarını anlatırken başarısızlıklarını kendilerini düzeltmeleri gereken noktaları da anlatıyoruz. Objektif yayıncılık anlayışıyla ilerlemeye 24 yıldır devam ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz.

24 yıldır Türkiye'nin milli havayolu Türk Havayolları'nın desteği olmadan hayatta kalıyoruz, sektörün öncüsü her medya kuruluşunu destekleyecek maddi manevi gücü olan Türk Havayolları yurt dışındaki farklı spor dallarına, farklı dergilere, farklı reklam kanallarına destek olmayı tercih ediyor. Keşke Türkiye'de de sektöründeki medya kuruluşlarına destek olma yüce gönüllüğünü gösterebilse...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete