Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Temel Kotil görevden alınıyor!...... mu?

Peki; Temel Kotil neden görevden alınacak ve yerine kim getirilecek?

Bildiğiniz veya bilmediğiniz gibi Türk Hava Yolları içerisinde iki farklı kutuplaşmanın elemanları var. Bu gruplar arasındaki itişme ya da paslaşma detaylarını bilmemiz mümkün değil. Buna kısaca "Parti içi politika" diyorlar.

Ancak Genel Müdür Kotil'in THY vizyonuna uymayan imajının uzun süredir birçok çevreyi rahatsız ettiği, bu rahatsızlıktan ortaya çıkan mazeretlerin de "Parti içi politika" unsurları tarafından sonuna kadar kullanıldığı biliniyor.

Bu değişim öngörüsünün parti içi dengeler adına mı yoksa gerçekten Temel Kotil'in imajı nedeniyle bir önlem olarak mı alındığı halen soru işareti.

Benim vardığım sonuç her iki tezin de geçerli olduğu yönünde. Temel Kotil'in terliklerle VIP salonunda görüntülenmesi bir yana Ak Parti iktidarından bu yana THY'nin tüm hamleleri yöneticilerinin spontane basiretsizliklerinde yok olup gidiyor. Örneğin apronda deve kesilmesi gibi.

Oysa şirketin her şeye rağmen karlı olduğu ve tüm dünyada havayolları şirketleri teker teker batarken THY'nin yeni hatlar açtığı ise tüm teknik basiretsizlikler bir kenara kamuoyu gözünde iyi bir imaj olarak sunulacak doneler aslında. Bu doneleri bir terazi kefesine koyup diğerine de bu basiretsiz bozuk kişisel imajları koyduğumuzda fayda-zarar tablosu her anlamda ki buna siyasi sonuçlar dahildir, negatif çıkıyor.

Bizim bile gördüğümüz bu durum elbette parti içi dinamikler tarafından da tespit edilmiştir.

Fakat THY Genel Müdürlüğüne atanacağı söylenen Kazım Çalışkan'ın ise havacılıkla herhangi bir ilgisinin yakın zamana kadar olmadığı gerçeği insanın aklına iki şey getiriyor.

Ya; THY'yi idare etmek için başındaki CEO'nin havacı olmadığı sonucuna varıldı.

Ya da parti içi dinamikler dengesindeki değişim nedeniyle bu ismin gücü örtüştü.

Her iki durumda da THY'nin iyiye yönelik bir hamle yaptığını söylemek biraz güç. Elbette şans tanınmamış, göreve gelmemiş birisi için peşinen bu hükme varmak sadece eldeki akademik ve iş kariyerine bakarak mümkün.

Sonuç olarak Temel kotil'in Sunexpress'e kaydırılacağı ve yerine de şu anda THY'de Genel İnsan Kaynaklarından sorumlu Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Kazım Çalışkan'ın getirileceği haberleri ayyuka çıkmış durumda. Ancak bununla ilgili nihai kararın henüz verilmediği ve birkaç gün içerisinde ya atamanın gerçekleştirileceği ya da bu tasarruftan vazgeçileceği belirtiliyor. Şu THY'nin üst kademesinde bundan başka konu konuşulmadığı ise varsayımdan hareketle kesin.

Gelişmeleri www.gokyuzuhaberci.com internet sitemizden anlık olarak duyurmaya devam edeceğiz.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete