Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

'BASIN KARTI' ve 'BASIN TRAFİK KARTI' neye yarar?

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, 'BASIN TRAFİK KARTI'...
Başlık bu...
Buna 'Basın Plakası' da diyebiliriz.
Veren kurum; Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü...
Yetmiyor...
Bu kartın geçerli olabilmesi için; yürürlükteki 'SARI BASIN KARTI'nın ibraz edilmesi gerekiyor. 'Sarı Basın Kartı' da yine T.C Başbaklanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından veriliyor. Hem de öyle önüne gelene değil. Ciddi araştırmalardan ve uygulamalardan geçirilerek. Detaylara girmeye gerek yok. Ama bu kartı almanın çok kolay almadığını söylemek yanlış olmaz.
Hal böyle olunca...
'Basın Plakası'nı almak da doğal olarak kolay değil.
...
Gelelim bu kartların kulanımına...
Bu kartların kullanımımna ilişkin protokol; ''Basın Trafik Kartlarının Kullanılması ve Sağlayacağı Kolaylıklar'' başlığı altında aşağıdaki gibi düzenlenmiş ve imza altına alınmıştır.
MADDE 9 - Basın Trafik Kartları, sadece kart sahibi tarafından ve geçerli basın kartı ile birlikte kullanılır.
MADDE 10 - Bulundukları araçta Basın Trafik Kartı kullanan kişiler, emniyet görevlileri tarafından talep edildiğinde basın kartlarını da göstermek zorundadırlar.
MADDE 11 - Basın Trafik Kartları, basın kartı taşımakta olan kişilerin görevlerinin ifası sırasında bizzat kullandıkları veya bulundukları aracın ön camında, görevlilerce kolayca görülebilecek şekilde bulundurulur. Ancak bu kart; otobüs, minibüs ve benzeri toplu taşım araçlarında kullanılamaz.
MADDE 12 - Basın Trafik Kartı sahiplerine, görevli olmak şartı ile görevlerinin ifası sırasında, 2918 sayılı Kanunun temel kurallarına uymak, trafik güvenliğini bozmamak ve trafik zabıtasınca alınan tedbirlere uymak kaydıyla aşağıdaki kolaylıklar sağlanır.
a)Güzergâh ve kavşaklarda trafiğin düzenlenmesinden ve yönetiminden sorumlu olan görevliler, araçlarında Basın Trafik Kartı bulunan görevli basın mensuplarını gördüklerinde veya bu kişilerin müracaatları halinde kendilerine geçiş kolaylığı sağlarlar ve trafiğin genel şartlarını dikkate alarak, görev mahalline bir an önce varmaları için gerekli kolaylığı gösterirler.
b)Trafik zabıtasınca, basın mensuplarının araçlarına, trafiği aksatmamak şartıyla durma, duraklama ve park etme gibi kolaylıklar sağlanır.
c) Basın Trafik Kartı sahipleri, yukarıda (a) ve (b) bentlerinde belirtilen kolaylıklardan ancak, trafik görevlilerinin bulunduğu yerlerde ve onların vereceği işaret ve talimatlar doğrultusunda faydalanabilirler.
...
Dikkat ederseniz; bu kartların amacı, basın mensuplarına görevleri sırasında kolaylık sağlamak. Ancak; ciddi çalışmalar sonucunda verilen ve yasalarla güvence altına alınan bu hakkın kullanı hiç de kolay değil. Çünkü; uygulama sırasında çok ciddi sorunlar yaşanıyor. Özellikle kolluk kuvvetlerinin ve kamu görevlilerinin gözünde 'BASIN KARTI'nın bir önemi yok. Dolayısı ile 'BASIN TRAFİK KARTI'nın da...
Olmazsa olmaz; kimlik kartı diye tutturuyorlar.
'Ortalık sahte Basın Kartı dolu, biz ne yapalım' diyerek işin içinden çıkıyorlar. Sanki 'sahte kimlik kartı' yokmuş gibi...
Basın kartını gösteriyorsunuz, ardından basın plakasını, yetmiyor; silah ruhsatınızı...
'Olmaz...' diyen bir ses...
İlla ki; 'nüfus cüzdanı'...
...
Amacım buradan birilerini karalamak veya zora sokmak değil. Ancak; bir basın mensubu olarak karşılaştığımız zorlukları da yetkili mercilere duyurmak asli görevim. Özellikle; görevinde çok başarılı olan ve işini layıkı ile yapan İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu'dan ricam, bu konuya el atması. İlgili birimlere bu konuda daha duyarlı olmaları yönünde talimat verirlerse, sanıyorum bazı şeyler rayına oturur. Bu sadece emniyet birimleri ile alakalı da değil. Başbakan Sayın Binali Yıldırım'ın da tüm bakanlıklara bu konuda bir uyarı yapması sanıyorum bazı şeylerin oturmasına yardımcı olur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete