Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Tecrübeyle sabittir

Kabinenin yeni üyeleri açıklandı. Elbette vatandaş olarak hepsini tek tek inceleyip kendi kapasitemizce değerlendirmelerde bulunduk. Ancak alfabetik sıralamaya bakmadan önce ilk göz attığımız bakanlık şüphesiz Ulaştırma idi. Bir sürpriz olmayarak eski kabinenin bakanı Binali Yıldırım'ı görünce hafiften bir derin "Oh" çekmedik değil.

Bilgi ve birikim dünyanın en önemli varlığıdır. Kısaca "Tecrübe" dediğimiz bu oluşum Türk insanının geleneklerinde de vardır. İşte o yüzden bir yaşlıya gösterilen saygı onun sosyal statüsüyle değil hayattaki deneyimiyle ilgilidir.

Ulaştırma Bakanlığında bir dönem geçirmiş ve bence Türkiye Cumhuriyeti'nin en başarılı bakanı olan Yıldırım'ın yeniden kabinede görev alması sektör için bir nimettir. Onu eleştirdiğimiz gün ve olayları unutmadan ve atlamadan söylemek gerekir ki Binali Yıldırım'ın yeniden bakan seçilmesinin birçok iyi bir de kötü yönü vardır. İyi yönünün sebeplerini kısaca yukarıda sıraladık. Ancak Sayın Yıldırım'ın tekrar aynı bakanlık koltuğunda oturması deneyim olarak büyük fırsat sayılsa da kişisel motivasyon olarak ciddi bir eksiklik olarak karşımıza çıkabilir. Bakan bey'in yeniden bilindik sorun ve kişilere olan yaklaşımı aynı heyecan içerisinde olmayabilir. Daha kişisel ve sektöre daha kaba detaylarıyla yaklaşabilir. Neticede bir insan olarak heyecanın yitirilmesi bu gibi durumlarda son derece mümkündür.

Bir politikacı olması nedeniyle belli hırslara sahip olduğu gerçeğinden hareket ederek söylemek gerekir ki umarız böyle bir olayla karşılaşılmaz. Bakanlık kaldığı yerden yeni heyecanlı projelere imza atar ve sektörün sorunlarını da yatırdığı masada ameliyat etmeye devam eder.

Değişen iklimlere bağlı olarak turizm alışkanlıklarının başka şekillere bürünmesi ve bunlara bağlı olarak ulusal ve uluslar arası seyahat modellerinin değişmesi, iletişimdeki büyük gelişme, demiryolu denen çağdışı kalmış ulaşım modlarının yerine deniz taşımacılığının ön plana çıkartılması gibi bir dolu önemli sorun ile uğraşılacak yeni dönemde.

Bizi sadece havacılık sektörü ilgilendiriyor gibi gözükse de aslında Binali Yıldırım'ın bu defa işi geçen seferden daha zor. Çünkü en küçük bir hata yaptığında ne kamuoyuna ne de kendisine mazeret olarak üretebileceği hiçbir çıkış noktası kalmayacak.

Günahıyla sevabıyla Ulaştırma Bakanlığı'na yeniden Binali Yıldırım atandı. Önümüzdeki uzunca bir dönem daha sektörün sorunları ondan sorulacak. Bu yeni dönemde de en azından eski dönemdeki gibi aktif bir bakanlık bekliyoruz.

Hayırlı, uğurlu olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete