Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

THY’nin reklam atağı

Türk Hava Yolları Kevin Costner ile reklam anlaşması yapmış. Severim kendisini. Tanınmış, bir ara başarısız olsa da popüler bir Holywood yıldızıdır. Uluslararası bir reklamda temsil ettiği markayı taşıyabilecek karizmaya sahiptir. İsim olarak doğru bir sima.
Kendisine 1 milyon 100 bin usd verilecekmiş. Bu gibi marka isimler için böyle bir rakama da itiraz etmenin anlamı yok.
Konu rakamlardan açılmışken biraz beraber jimnastik yapalım isterseniz. Bir reklam filmi çekmek bugünün rakamlarıyla 300 bin usd civarında. Böyle bir kişiyle lansman yapıyorsanız bunu tek kuşak olarak çekmeniz oldukça mantıksız olur. Çünkü anlaşmalar genellikle "Buyrun size 1.1 milyon dolar" dedikten sonra ister bir tane ister üç tane film çekin çok fazla fark etmez. Durum böyle olunca da Kevin abiyi yakalamışken tek filmle bırakmak gayri ticari olur.
Hadi diyelim ki iki adet prodüksiyon yapılacak. Marjlı olarak atıyorum ki 600 bin usd olsun.
Bu filmler uluslararası bir reklam kampanyası için üretildiğine göre (ki öyle açıklandığı için bu varsayım üzerinden hareket ediyoruz) sadece Türkiye'de yayınlanmayacak demek ki. Eğer öyle olsaydı Kevin Costner yerine yerli popüler sanatçılardan biriyle bu rakamın çok daha uygun olan bir haliyle çekim gerçekleştirilirdi. O zaman THY'nin uçtuğu ülkelerin neredeyse hepsinde bu filmin yayınlanacağını varsaymak durumundayız. Hadi diyelim ki hepsinde değil de sadece yolcuya ihtiyaç olanlarında yayınlanacak. Kötü bir senaryoyla da bu ülke sayısını mesela, mesela ki tamamen atarak söylüyorum 10 olsun. (Bundan az olması uçuş noktalarını dikkate aldığımızda mümkün değil. Daha fazla olması ise mümkündür elbette)
Her bir reklam kuşağı 30 saniye olsa ve her bir ülkede günde sadece 10 kuşak yayınlansa. Bu kampanya da sadece 20 gün sürse. Toplamda 6 bin saniye yapar. Televizyonların ortalama reklam mecraları üç aşağı beş yukarı saniyesi 50-100 dolar arasındadır. Ortalama 75 dersek toplamda bu kampanya için 450 bin dolarlık bir bütçe ayırmak gerekir. Bunu da 10 ülkede yaptığınızda 4.5 milyon dolar eder. Baştaki prodüksiyon ve diğer giderlerle birlikte 6.2 milyon dolar yapar.
Eğer yola Kevin Costner ile çıktıysanız bir reklam filmini daha ucuza getirmeniz mümkün değildir. Ben şimdi tamamen atarak söyleyeyim ki bu rakam asla harcanmayacak. Bu kampanya çok daha azına maledilecek. Sorarsanız da işin hakkı verilmiş olacak.
Bu işin hakkı ancak böyle verilir.
Mahçup olma ihtimallerimin tamamını peşinen kabullenerek yukarıdaki tezimi iddia ediyorum. İş böyle detaylandırılmayacaksa da bir şey bilmiyorum.
Peki nereden mi biliyorum. Bu bizim THY'nin işleriz hep plansız programsız yapılır da ondan.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete