Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Terminal binalarının Önemi

Geçtiğimiz hafta havacılık sektörü yeni bir terminal binasına daha kavuştu. Yapı Tek İnşaat firması tarafından 2006 yılında başlanan Trabzon Havalimanı İç Hatlar Terminali başta Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım olmak üzere havacılık sektörünün bir çok önde geleni tarafından hizmete girdi. Modern, konforlu ve mimari açıdan da oldukça estetik bu binayı sektöre kazandırılmasında emeği geçen herkesi bir kez daha kutlamak gerekir.
Terminal binalarının aslında havacılık sektörü açısından önemi çok büyük. Yolcu her ne kadar uçmak için uçağı kullansa da uçuş süreci öncelikli olarak terminal binasında başlıyor ve yine terminal binasında sona eriyor. Dolayısıyla uçma eyleminin ciddi bir bölümü terminallerde geçiyor. Bu nedenle iyi, konforlu, temiz ve ferah bir terminal yolcu açısından havada geçecek dakikalara iyi hazırlanması demek. Ama aksi olur da yolcu terminalde sorun yaşarsa bu hem uçuşuna hem de uçakla seyahate bakış açısına olumsuz yansır. Bizim ülkemiz gibi havacılıkta tabana yayılmanın daha çok yeni olduğu yerlerde yolcu sayısını arttırmanın en önemli yolu mevcut kişileri mutlu etmek ve havayolu seyahatine küstürmemek. Burada en büyük rol her ne kadar havayolu şirketine düşüyor gibi gözükse de yolcuyla temas eden her personel, birim, şirket veya oluşum yolcuları memnun etmede aynı derecede öneme sahip. Bu yüzden son dönemde havacılığımıza kazandırılan İstanbul, Antalya, İzmir, Ankara, Dalaman ve son olarak da Trabzon terminalleri sektör adına çok önemli gelişmelerdir. Bu güzelliklerin yoğun kullanılan ve bakanlık tarafından da bilinen diğer bazı havalimanlarında da bir an önce yaşanmasını temenni ediyoruz.
Aksaklıklar
Yeni hizmete giren her terminalde olduğu gibi Trabzon Havalimanı İç Hatlar Terminali'nde de ilk günlerde bazı eksilikler yaşanmıyor değil. Açılış sonrasında az sayıda güvenlik elemanı, yetersiz yönlendirmeler gibi zamanla çözülebilecek aksaklıklar oldu. Bunlar çözülür ancak terminalde engelli vatandaşlarımız için sadece asansör olması ve bu asansörler bozulunca engelli vatandaşlarımızın uçağa ulaşması için hiçbir yol olmaması düşündürücü. Umarım bu sorun da en kısa zamanda çözülür.


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete

YAZARLAR