Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Havacılığın palavracı uzmanları

Ama beyin cerrahisi konusundaki bir profesöre kulağınızla ilgili soru sorarsanız her ikisi de birbirine çok yakın olmasına rağmen size elle tutulur ve peşinden gidebileceğiniz bir teşhiste bulunamayacaktır.Veya kulağınızı ameliyat etmesi ise küllüm mümkün değildir.
Günümüzde bazı havacılık uzmanları türedi. Kendilerini havacılık konusunda "Uzman" olarak lanse eden insanlar eski ve kaba tabir yerindeyse "Köpeksiz köyde değneksiz geziyorlar."
Havacılığın uzmanı olmaz. Adam ömrü boyunca hava trafik kontrolörüdür ve havacılığı o anlamda yemiş yutmuş ve hayali karşılaştırmayla bir anlamda o işin profesörü olmuştur ama yeryüzünde uçurtmadan başka kendi kontrolöründe havalandırabileceği herhangi bir nesne bulunmamaktadır. Ya da ne bileyim; adam 20 bin saat uçmuştur ve neredeyse yine tabir uygunsa, astronot olmaya ramak kalmıştır ama bir uçağın vidasının nasıl sıkılacağı hakkında hiçbir fikri yoktur. Bir uçak mühendisi düşününüz ki motor dizaynında veya tamirinde çalışsın. Ömrünü bu işe vermiş olsun. Kitap yazsın, öğrenci yetiştirsin, yeni metotlar geliştirmiş olsun. Ne kadar "Uzman havacı"dır ki? Dense dense motor uzmanı belki denebilir.
Günümüzde pilot koltuğundan kalkan, vidaladığı uçak panelinin tornavidasını bırakan, kuleden inen havacılıkta uzman oluyor. Yetmiyor, bir de bu konuda ahkam kesiyor. Konudan o kadar bihaber ki, bu konuda yıllardır gazetelerde yazı yazanları eleştiriyor. Eminim, aynaya baktığında da aslında kendisinin çok iyi bir gazeteci olduğunu ve nasıl olup da yıllardır buna yönelmediğini filan düşünüyordur.
Sevgili okuyucular, arkadaşlar, uzmanlar. Bakmakla usta olunsa kediler kasap olurdu. Adama sorarlar, "Sen önce kendi asli mesleğinde hangi başarılara imza attın" diye. Hasbelkader mesleki ömrünü bir şekilde tamamlamış ve hatta başkaları tarafından "Yeter artık bu kadar" denilerek yolu bir şekilde tekrar çizilmiş kişilerin bu kadar patırtı çıkartması beni üzüyor. Rahatsız ettiğini söyleyemem ama işin kötüsü ihbar, cımbızla ayıklama ve kişisel egonun tatmini ile rant gelirlerinin aynı potada eritildiği bir davranış moduna dönüşen bu durum benden önce sektörü rahatsız ediyor aslında.
Bugüne kadar ticari olarak yolcu yerine tur operatörünü tanıyan ama hizmet sektörünün içine birden bire giren ve medya etkisini ancak o zaman hisseden sektörümüz bu kişileri aşina sanıp itina gösteriyor. İnsanları insan yapan insanlıklarıdır. Popüler veya zengin olmak adına bundan taviz verenlerin toplumsal itibarı ise malumunuzdur. Adamın eline levye veya tornavida yerine kalem, klavye verirsen ilk kaybedeceği şey gazetecilik itibarıdır.
Gazeteciden ne kadar pilot, teknisyen olursa ondan da o kadar gazeteci olur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete