Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

WordFocus ve SHGM gerçeği

Kazadan sonra Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru için ortaya ilginç iddialar atıldı. İddiaya göre Ali Arıduru İstanbul'a geldiğinde otel ücretleri WordFocus tarafından ödenmişti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bir top kağıt alınamadığı günleri biliyorum. Sırf bunun için Sivil Havacılık Vakfı HAVAK kurulmuştu. Bir anlamda sivil havacılığın tedarikçisi olarak görev yapardı. Sivil havacılık bazı eğitimleri HAVAK üzerinden geçirir ve buradan kazanılan para da kendisine top kağıt ve fotokopi toneri olarak geri dönerdi.

Gecenin dördünde bir uçağı açtırmak gerektiğinde, ya da uluslar arası bir konferansa yetkili göndermek gerektiğinde bazı detaylar eksik kalırdı ve devlet tarafından karşılanmazdı. Genel müdürlükte hiçbir dizüstü bilgisayar yoktu, masa yoktu, kasa yoktu. Havayollarından alınan milyon dolarlık teminat mektuplarını koyacak kasa bile HAVAK eliyle alınmıştı.

Sivil havacılıkta adam gibi eleman kadrosu olmadığından Devlet Hava Meydanları İşletmesi'nde personel gözüken mühendisler Sivil havacılık adına Atatürk Havalimanı'nda yabancı uçakları denetlerdi.

Genel müdürün cep telefonu HAVAK tarafından ödenirdi.

Bu arada işin suyu çıkartılıp eskilerden bir genel müdür çekleri kendi adına hamiline menfaat karşılığı almaya başlayınca işin suyu çıktı. Önce bu devşirme kadroya havacılıkla ilgisi olmayan tuhaf meslek sahibi adamlar politik angajmanlarla kaydırıldı. Sonra mühendisler denetledikleri şirketlere beş katı maaşla transfer olmaya başladı. Hatta şirketlerden bazıları bir başka genel müdürün kredi kartları borcunu ödedi.

Devlet devlet olup tüm giderlerin adını koyup gerekli lojistiği sağlayamayınca da ortaya bu durum çıktı.

Kimseyi aklamaya çalışıyor değilim. Devletin genel müdürünün otel parasını denetlediği sektördeki şirketlerden birinin ödüyor olmasını hafife alıyor da değilim. Ama bu durum sanki eski genel müdürler zamanında yok muydu?

Politik baskıyla şirketler uçurulmadı mı?

Bazı şirketler kayırılıp iltimas gösterilmedi mi?

Boş verin genel müdürün hangi otelde kimin parasıyla kaldığını.

Siz asıl WordFocus hisselerinin nasıl el değiştirdiğine odaklanın.

Merak ediyorum bu şirketin gerçek hisse sahipleri kimlerdir? Bu şirketteki hisseleri yavaş yavaş satın alan Sayın Yavuz Çizmeci bunları kimden satın almaktadır?

Arada devletin otorite olarak koyamadığı kurallar nedeniyle teamül haline gelmiş bir zafiyeti kazayla birleştirip spesifik bir ilişkiymiş gibi sunmak sonuca götürmez.

Asıl önemli olan varsa bir aksilik ve aksaklık bunun daha önceden tespit edilecek olmasına rağmen bir türlü bunun üzerine gidilemeyişinin sebebine bakmak lazım.

Sektörde işler bir otel ödemesiyle dönüyor sanıyorsanız yanılırsınız.

Bu işin bedeli her zaman maddi değildir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete