Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

İstanbul-Bilbao, Bilbao-İstanbul

Uzun bir aradan sonra okuyucularımla tekrar buluştuğum için çok memnunum.
Kardeş kuruluşumuz News of sky için her ay tanıtımını yaptığımız şehirler için kapı kapı geziyoruz. Mart sayısı için Türk Hava Yolları'nın geçen yıl seferlerini başlattığı İspanya'nın kuzeyindeki Bilbao'yu tercih ettim.
Giderken business uçmayı tercih ettiğim Türk Hava Yolları'nda dönüşte ekonomi yolculuk ettim. Businnes'ın imkanları ve konforu tabi ki tartışılmaz ama dönüş yolculuğumda da konfordan, kusursuz hizmetten ve güleryüzden yoksun kalmadık. Bugün Türk Hava Yollarıyla business da uçsanız, ekonomi sınıfında da uçsanız mutlu ayrılacağınıza emin olabilirsiniz.
Akıllı hat yatırımlarından birini daha yapmış olduğunu düşündüğüm Türk Hava Yolları'na Bilbao'ya sefer düzenlediği için teşekkür ediyorum.
İspanya'da bulunan Bilbao hakkında bilmek isteyeceklerinizi de sizlerle paylaşmak istiyorum, inanılmaz temiz, sakin ve nezih bir yer diye söze başlayabilirim. Turizmin ilgisini çekmek için çeşitli mimariler katılmış , müzeler ve şarap mahsenleri oluşturulmuş. Aynı zamanda lezzetli ve gerçekten tadılmaya değer değişik tatlarla donatılmış bir mutfakları mevcut.
Insanları inanılmaz kibar ve sokakları inanılmaz temiz, yaş ortalaması Türkiye'ye oranla biraz yüksek, etrafta çocuk ve genç görmek biraz güç. Bu yüzden Türkiye'deki cıvıl cıvıl caddeler yerini daha sakin ve sukünetli bir havaya bırakmış durumda.
Bilbao'ya gider gitmez Türk Hava Yolları Bilbao İstasyon Müdürü Serkan Özbüyükyörük'le tanışma fırsatı yakaladım, Bilbao hakkında birinci ağızdan bilgiler aldım, Serkan Bey bana öncelikle 2014 FIBA Dünya Kupasının İspanya'da yapılacak olmasının heyecanını yaşadıklarını ve Dünya Basketbol Şampiyonasına hazır olduklarını anlattı. Şimdiden seferlerin %80-90 oranlarında doluluk gösterdiğini yolcularının sadece Türkiye'den değil, tüm dünyadan olduğunu belirtti.
Biliyorum ki bir hat açılışı gerçekleşmeden once Türk Hava Yolları'nın güçlü kadrosu hat için ayrıntılı çalışmalar yapıyor, uzun süre kafa yoruyor ve sonucu da her zaman olumlu oluyor. Bilbao ilginç bir şehir, bir hat açılışı için zor tercih edilecek bir şehir diye düşünüyorum ve soruyorum yolcu portföyünüz nedir?
Seferleri daha çok işadamları, etnik gruplar ve tatil amaçlı Asya ve Türkiye'ye seyahat eden bölge halkının yanı sıra transit yolcular tercih ediyormuş.
Bunun dışında da transit yolcuları ağırladıklarını dile getiriyor.
Ben Bilbao'da geçirdiğim süre boyunca büyük keyif aldım siz de böyle bir deneyim yaşamak isterseniz, mutlaka gezilip görülmesi gereken bir yer diye düşünüyorum. Bu arada dile getirmeden de geçemeyeceğim, seyahatinize en az 2 saat kala havalimanına gelin diyolar ama Türk Hava Yolları'nın yeni açtığı lounge hizmetinden faydalanma imkanınız söz konusuysa mutlaka 3 - 4 saat öncesinden gelmelisiniz, Lounge hizmetinin nasıl verilmesi gerektiğini bir kez daha gösteren THY bence işinin ustası olduğunu kanıtladı.
Açılışına katılma fırsatı yakaladığım Lounge'ta yok yok, aklınıza gelebilecek her türlü konfor ve lüks düşünülmüş size sadece tadını çıkarmak kalmış. Günlük stresli iş ortamınızdan arınmanız ve seyahat öncesi biraz kafanızı boşaltmanız için biçilmiş kaftan diyebilirim. Tekrar Türk Hava Yolları'nın tebrik ediyorum. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete