Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

'CUMHURBAŞKANI; YÜRÜTMENİN BAŞI OLACAK...'

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylık teklifinin Meclis Başkanı Cemil Çiçek'e sunulmasıyla birlikte, resmi süreçte başlamış oldu.
Yani...
Cumhuriyet tarihinde birçok ilke imza atan, siyasi anlayışı değiştiren ve dünya çapında bir duruş sergileyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan; resmen Cumhurbaşkanlığı'na aday...
...
Bu noktada akla gelen birçok soru var. Ama bana göre en önemlisi; tüm yetkileri elinde bulunduran ve ülke sorunlarının çözümünde bu yetkileri kullanmakta tereddüt etmeyen Başbakan Erdoğan'ın, seçilmesi halinde kısıtlı Cumhurbaşkanlığı yetkileriyle yetinip yetinmeyeceği konusu...
Normal şartlarda; siyasi yaşamında belirli ilkeleri olan ve bu ilkelerin gerçekleşmesi için varını yoğunu ortaya koyan birisi, yetkileri kısıtlı olan Cumhurbaşkanlığı makamını cazip bulmaz. Bu bağlamda; sadece gelen her şeyi gözden geçirip 'imzalamakla' mükellef olan bir makamın Recep Tayyip Erdoğan'ı tatmin etmeyeceğini söylemek yanlış olmaz.
...
Peki; hal böyle iken, Erdoğan neden aday oldu?
Önünde daha yapılacak bir çok iş var iken, çevremiz ateş çemberi ile çevrilmiş iken, hele hele de '2023 Hedefi' ortada dururken; Başbakan Erdoğan neden pasif bir görev olan Cumhurbaşkanlığı'na aday oldu?
Zorlayan mı var?
Sanmıyorum...
Ortam bunu mu gerektiriyor?
Değil...
Sağlık sorunu veya bilmediğimiz başka bir şey mi böyle bir karar alınmasında etkili oldu?
Görünürde böyle bir şey yok.
...
Peki, ne olabilir?
...
Bence bu soruların cevabı; AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli'nin sözlerinde gizli.
Ne diyor Canikli?
"Halk tarafından seçilen cumhurbaşkanı artık temsili makamda bir unvan olmayacaktır, yürütmenin başı olacaktır. 10 Ağustos'ta Sayın Başbakan seçildiğinde sadece gelen evrakları imzalayan onay makamı olmayacaktır. Bu anlayışla cumhurbaşkanlığına öneriyoruz."
Açık ve net...
Cumhurbaşkanı'nın yetkileri genişleyecek. Bu makam artık 'imza makamı' olmayacak.
...
Görünen o ki; önümüzdeki günlerde (eğer dış mihraklar ve onların yerli işbirlikçileri takoz koymaz ise) ülkemizde köklü değişiklikler olacak. Cumhur (halk)'ın başı olması durumunda; yasalarla yetkileri elinde toparlayacak olan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'yi uluslararası arenada şaha kaldıracak. İktidara geldiği zaman açıkladığı '2023 Hedefi'ni gerçekleştirmek için varını yoğunu ortaya koyacak.
...
Bir bardak suda fırtına koparanlara gelince...
Bana göre yine nal toplayacaklar!..
...
Şunu kabul edin artık beyler...
Bu ülkede birçok şey değişti; Türkiye artık eski Türkiye değil. Hedefi olan, geleceğe umutla bakan, giderek büyüyen, uluslararası arenada sözü geçen, ağırlığı olan bir ülke...
Ve şunu anlayın artık...
Bu ülkenin; her konuda kararlı olan, oyunu kuralı ile oynamasını bilen, kuru gürültüye pabuç bırakmayan, sırtını Yaradan'ına dayayan, ülkesini ve milletini seven bir lideri var. Bu lider; halkın da desteği ile çok yakında Cumhurbaşkanlığı makamına oturacak.
Yani; sizlere inat, oturacak...
Bilmem anlatabildik mi?

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete