Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

DLH’nin alternatif projesi

Dünyadaki büyük havalimanlarının hiçbirinde inşaat bitmez. Ne zaman gitseniz bir bölgesi kapatılmış ya onarılıyordur ya da ilave bir tesis, bina, alan yapılıyordur. Bu durum aynen Atatürk Havalimanı'nda da böyle. Sabiha Gökçen de bu durumdan nasibini alacak havalimanları arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz haftalarda Atatürk Havalimanı'nın yoğunluk olarak sıkışan halkasının park alanı ve pist istiap haddi olduğunu söylemiştik. Şu andaki mevcut duruma bakıldığında da tek çözüm havalimanının güneyinde bulunan Hava Kuvvetleri lojmanlarının ve buradaki tesislerin taşınmasıyla çözülecek gibi gözüküyor.

Henüz hava kuvvetlerinden bu yönde bir cevap gelmemiş olsa da yetkililer mutsuz ve umutsuz. Çoğunlukla cevabın negatif yani olumsuz geleceğini düşünüyorlar. Ben ise böyle düşünmüyorum. Çünkü aklı başında ve vizyon sahibi herhangi bir komutanın sadece buradaki lojmanların İstanbul'un daha değerli bir bölgesinde olduğu için taşınmayı reddedecek bir bakış açısında olacağını sanmıyorum. Kaldı ki Atatürk Havalimanı'ndaki askeri tesislerin stratejik öneminin birinci derecede olmadığı da bilinen bir gerçek.

Ülkemizin nadide ve güzide bölgelerinde askeri bölgelerin bulunuyor olmasından açıkçası memnunum. Henüz güzel bölgeleri kimseye peşkeş çekmeden olması gerektiği gibi doğal haliyle yaşatmayı becerecek bir anlayış içerisinde değiliz çünkü. Bu nedenle askeri alanlar keşmekeş içerisindeki birer cennet gibidir çoğunlukla. Ama buradaki durum çok farklı.

Hava Kuvvetlerimiz gibi ülkemizin savunmasında en önemli unsurlardan biri olan bir oluşumun havacılığın önünde engel gibi gözüküyor olması, işgalci gibi adlandırılması şüphesiz son derece rahatsız edici.

Ben bu Hava Kuvvetlerimizin bu görüntünün içerisinde yer almaya devam etmek için ısrarcı olmayacağını düşünüyorum. Ancak DLH gibi DHMİ gibi kurumlar da bugüne kadar ki tecrübelerinden hareket ederek bu isteğin sonuçsuz kalacağını düşünüyorlar.

Bakalım sonunda kimin tahmini doğru çıkacak.

Ancak emin olduğum tek şey tüm kuvvetler içerisinde de birinci derece teknolojinin içerisinde olan ve bu teknolojiyle yoğrularak hayat ve dünya görüşünü daha üst seviyede yaşayan bir kurumun ülkenin önünü açacak bir havacılık hamlesine köstek olmak istemeyeceğidir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete