Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Odunu aday göstersek seçimi alırız

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) yerel seçimlere ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı ve 2019 yerel seçimlerinin tarihi 31 Mart 2019 olarak kesinleşti. Dolayısı ile yerel seçimler yaklaştıkça; siyaset arenası da iyice hareketlendi.
Bir tarafta 'Cumhur İttifakı' yani; AK Parti ile MHP...
Diğer tarafta ise; kendi başlarına hareket edecek olan CHP, İYİ Parti (son ana kadar birlikte hareket etme konusunda görüşmeler sürdürülüyor) ve HDP...
...
AK Parti ve MHP arasındaki uzlaşma ve iş birliği görüşmelerinin sonunda bir açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli; Ankara, İstanbul ve İzmir'de aday göstermeyeceklerini ve buralarda AK Parti'nin adaylarını destekleyeceklerini belirtti. Bu açıklama sonrasında AK Parti'nin hangi il veya ilçelerde MHP adaylarını destekleyeceği ise henüz netlik kazanmış değil. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'karşılıklı jestlerimiz olacak' şeklindeki açıklaması, konu üzerinde ciddi çalışmaların yapıldığının bir göstergesi.
CHP ise; AK Parti ile MHP'nin oluşturduğu 'Cumhur İttifakı'na karşı bir strateji geliştirmek için kolları sıvamış durumda. Bu bağlamda öncelik İYİ Parti'ye verilmiş gibi görünüyor. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in de bu konuya olumlu baktığı ve kurmayları ile bir çalışma yaptığı gelen duyumlar arasında.
Halkların Demokratik Partisi (HDP), uzun süredir başladığı yerel seçim çalışmaları ve toplumsal muhalefeti örgütleme arayışları kapsamında bir aylık toplantı ve buluşma takvimi çıkardı. Parti kaynaklarından alınan bilgilere göre; söz konusu toplantılarla bir yandan Mart 2019'daki yerel seçimlere dönük ittifak hazırlığı oluşturulacak, bir yandan da toplumsal muhalefeti örgütleyerek bütün kesimlerin bir araya geleceği bir ittifak zemini arayışında bulunulacak.
...
Partilerin 'Yerel Seçim'e ilişkin genel temayülleri kısaca böyle...
...
Fakat; bu seçimlerin bizi ilgilendiren asıl yanı ise, karşımıza çıkartılacak olan adaylar...
...
Evet; biz seçmeni ilgilendiren en önemli nokta bu, yani adaylar. Unutmayalım ki; oy vereceğimiz bu insanlar 5 yıl boyunca bulunduğumuz il ve ilçenin tüm hizmet alanlarında karşımızda olacaklar. 'İktidardan olmayan aday iş/görev yapamaz' diyebilirsiniz. Görece olarak 'doğru' denebilir ancak 'Belediye Başkanı' olacak insanın iktidardan destek almadan da çok başarılı işlere imza attığı örnekler çoktur. Son dönemlerden bir örnek vermek gerekirse; Tunceli'nin Ovacık ilçesinin, Komünist Partili Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu'nun yaptıkları ortada. Yerel seçimlere ilişkin görüşünü aldığım bir çok vatandaşın 'O Komünist başkan İstanbul'dan aday olsun kesinlikle oy veririm. Adam hem çok doğal, hem çalışkan, hem de çok dürüst.  Ya diğer adaylar? Çoğu ne yazık ki, ciddiyetten uzak. Ya parası var, ya ünlü, ya da partiye sırtını dayamış. Bu tür dayatmalardan bıktık, usandık' dediğini kulaklarımla duydum.
...
Bu şunun göstergesidir: Vatandaş; dürüst, ilkeli, çözüm üreten, sorunların arkasına sığınmayan, zenginliğine veya ününe dayanarak seçilmiş olmayan, halkın içinde olan yöneticilere özlem duyuyor. Yani kendinden olan yöneticiler istiyor.

Bu açıdan bakıldığında; hangi parti olursa olsun, aday seçiminde halkın beklentilerini göz önünde bulundurmalıdır. Parti içindeki kliklerin ağır basması ile yapılan aday belirlemelerinin bu seçimde çok başarılı olmayacağını/olamayacağını hep birlikte göreceğiz. 'Odunu aday göstersek seçimi alırız' yaklaşımının artık mazide kaldığını göremeyen parti yöneticilerinin, hüsrana uğrayacağını buradan açıkça ifade ediyorum.
Bir çok şey gibi...
Ülkedeki seçmenimiz de değişti beyler...
Hüsrana uğramak istemiyorsanız; aday seçiminizi iyi yapın...

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete