Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

TÖSHİD seçimi

Bir diğer önemli değişiklik ise AtlasJet Genel Müdürü Sayın Tuncay Doğaner'in de yönetimde yer almış olması. TÖSHİD'de daha önce başarılı bir biçimde başkanlık görevini gerçekleştirmiş olan Kaptan Pilot Doğaner bu defa şirketini temsilen yönetime girdi. Zaten bence tersi de düşünülemezdi. AtlasJet gibi özel sektördeki havayollarının en önemlilerinden birinin TÖSHİD'de temsil edilmiyor olması hoş bir görüntü değildi.

TÖSHİD'de birlik ve beraberlik sağlandığına veya en azından şimdilik sağlanmış gözüktüğüne göre onlara hangi boyutta önemli bir iş düştüğünün de altını çizmek gerek. Bu dönem bence TÖSHİD'in en önemli dönemi olacak.

Yakıt fiyatlarının 70 doları geçtiği, iç hatlarda kıyasıya bir rekabet yaşanırken karayolunda ticari taşımacılık yapan özellikle otobüsçülerin isyanda olduğu, Türk özel sektör havayollarının Avrupa'da tartışılmaya çok açık bir biçimde uçtuğu bir dönemde TÖSHİD'in işi başından aşkın gözüküyor.

Aldığımız bilgiye göre yeniden TÖSHİD Başkanı seçilen Onur Air CEO'su Sayın Şahabettin Bolukçu TÖSHİD'de profesyonel bir ekibin ücreti karşılığında görev yapmasından yanaymış. Bence böyle bir karar son derece yerinde ve mantıklı olur. Milyarlarca dolarlık bir sektörü bir araya getiren tek derneğin sadece sekreterlik hizmetleriyle ayakta kalması veya yararlı olabilmesi elbette mümkün değil.

TÖSHİD'in profesyonel yöneticisi kimin olacağı çok önemli değil aslında. Zaten sektörde o görevi yerine getirebilecek kişi sayısı bir elin parmaklarını geçecek sayıda değil. O makamı temsil edecek kişinin öncelikle Ulaştırma Bakanlığı ve buna bağlı kurumlarla iyi ve yakın ilişkilerde olması ve politika belirleyip bunu süratle üyelerin onayından geçirip hayata alabilmesi gerekecektir. Umarız en kısa sürede orada profesyonel bir ekip işbaşı yapar ve TÖSHİD sektöre çok daha iyi hizmet eden gerçek bir kurum haline gelir. Bu arada da birlik ve beraberlik görüntüsünü hiç bozmadan sürdürmesi gerekir şüphesiz.

Bolukçu'nun bu dönem de başkan olması elbette normal. Bu derneğin başında en çok uçağı olan ve en çok yolcu taşıyan şirketin genel müdürünün oturması yadırganacak bir durum değil. İstanbul Havayolları zamanından beri birkaç dönem hariç TÖSHİD'de zaten bu yönetim modeli bir teamül haline geldi.

Bu arada TÖSHİD'de sadece havayolu şirketleri olmadığı ve havalimanı işleticileriyle yer hizmetleri şirketlerinin de bulunduğunu hatırlatmak gerek. TÖSHİD içerisinde neredeyse tüm kararların havayolları odaklı alınması bu grupta küçük huzursuzluklar yaratıyor. Şu anda çok dikkat çekmese veya gündeme gelmese de bence biraz daha dikkat edilmesi gerekli bir husus olarak önem taşıyor. Her ne kadar yönetim içerisinde diğer iş kollarının temsilcileri bulunsa da öncelik gündem uçaklar ve havayolları üzerinde döndüğü müddetçe bu sıkıntı küçük de olsa sürecektir. Ama, profesyonel yönetimle eminim bu ve benzer aksaklıklar da yok olacaktır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete