Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Gazeteci olanlar, gazeteci sananlar !

İyilik yapmadım ki kötülük bulayım.
Dostluğa ve arkadaşlığa verdiğim önemi beni tanıyanlar bilir. Hayatım boyunca kazık yediğim ana kadar da kimseyi dost defterinden çıkartmamışımdır. Tanıdığım bir arkadaşım veya meslektaşımın zor durumda olması benim için yeteri kadar huzursuzluk kaynağıdır. Onun elinden tutmak, ayağa kaldırmak bir arkadaş olarak benim asli vazifemdir elbette. Ama ne yazık ki aynı kişiden birkaç kuruşluk gelir uğruna, biraz daha popüler olmak adına yapılanları görünce bazen kendime kızmıyor değilim. Bu durumu yaşadıktan sonra hAliyle belki arkadaşlığım sürer ama asla artık dost değilim.

Bakmakla usta olunsa kediler kasap olurdu.
Gazeteci olmanın olmazsa olmaz yolu itibarınız, değeriniz, saygınlığınız ve ağırlığınız olmasıdır. Tüm işinizi olanca ciddiyetiyle yaparken bir de seviliyorsanız sizin asıl başarınız odur işte. Hayatını bir kurumun asalağı olarak Sefa içerisinde geçirdikten sonra orasıyla ilgili yazacağınız hiçbir satıra kimse İnanmaz.
Gazete okuyarak gazeteci olacağını sanmak, çalıştığın kurumdan seni attılar diye oraya düşman olmak insanlık zaafıdır ve ayıptır. Gazetecilikte asıl olan popüler olmak değil, doğru olmaktır. Gazetecilikte asıl olan bir kurumun habersel çöp kutusu görevini yerine getirmek değil, bulunduğun sektörün doğruları adına vizyon koyabilmektir.
Gazete okuyarak gazeteci olunsa, kediler kasap olurdu dostum.

Yılanın şanı sinsiliğindedir.
Keşke açıkça adını da yazabilse. Devekuşu gibi poposu dışarıda oysa. Şafak vakti yazı yazabilmek her babayiğidin harcı değildir. Evreni kandırdığını zannetsen de Vatan senin gibi çakallarla dolu a benim genç arkadaşım. Muradının bana çatmak olmadığını bilsem de kaleminin neye hizmet ettiğine dikkat etmelisin bence. Unutma, erdem her daim sahip olman gereken bir olgudur ve kiralık değildir. Erdemini kiralama kimseye. Küskünsen kendi yaptığın işe, bunu tatmin etmenin yolu cibinlik ardından gürültü çıkartmak değildir. Sen giderken biz gelmiş oturuyorduk.

Aba altından sopa göstermek.
Tehdit kısa ve hatta bazen orta vadede insanların işine yarayabilir. Bunu profesyonelce yapıyor olmak veya bunu yapış şeklini profesyonellik gizinin altına saklamak tehdit eden ve edilen olduğu gerçeğini değiştirmez. Zengin olmak ya da doyasıya imkana kavuşmak çok önemli gibi gözükse de şirketleri tehdit edip reklam almak, vermeyene saldırmak, dostun olsa da canına okumaya çalışmak beddua gibidir; döner dolaşır seni bulur.
Yüzüne baktığın insanların veya eski dostların zarar görmesi, yok olması seni mutlu ediyorsa bil ki bunun tek açılımı kalbinin kötü olduğudur. Sen kendini kurtarmazsan bundan, doğa doğal seleksiyonla zaten kurtarır seni. Bir de bakmışsın, sonra bir gün yine o çevrede ekmek ararsın.

İt ürür kervan yürür.
Bu satırlar dost bildiğim insanların bazı küçük çakallıkları nedeniyle yazılmıştır. Doğaya çakal da lazımdır. Kervanın durması için it ürümesi yetmez. Ama kervan olur da durursa o dakikadan sonra susmak da fayda etmez.
Sektörü, bir küçük fatura için ısırmakla dostuna saldırmak arasındaki farkı hatırlatmak için yazdım aslında. Sırtlan olmanın bedelidir elbette kendi süründen birisini yemek. Ama aslanı aslan yapan leş yiyici olmamasıdır. Sistem asalağı olmak, ben saygı duymasam da bir tercihtir.
Büyüklük geçici, saygınlık kalıcıdır.YORUMLAR

Sitare Şençalış

BENİM
GÜZEL DOSTUMU Kİ ÜZDÜ BAKAYIM.!!!!


Sevgili dostum...Sen Yusuf Zengin sin senin
zenginliğine ulaşmaları için daha çokkkk yol almaları gerekir o
kimselerin Seni seviyor..kimsenin üzmesini istemiyorum Sağlıcakla
kal....

E.Gülmez
Kaleminize Sağlık...

Metin Yücel

Haklısın dostum haddini bilmeyenler çoğaldı bu sektörde..


YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi instagram'da takip edin Türkiye Haberci'yi Twitter'da takip edin Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete