Yusuf Zengin
Yusuf Zengin

Hostes Krizinde son perde...

CNN'de konuşan sendika başkanı Atilay Ayçin'e "Yolcularımız erken gelsin" diyen THY Genel Müdürü sonra sazı eline alan Ayçin tarafından tabir yerindeyse madara edildi. Eh artık, böyle ayağı yere basmayan lafı edersen canlı yayında adamı dumura uğratırlar tabi.

Bu bir iletişim sorunudur. Bu bir imaj problemidir. Bu bir halkla ilişkiler beceriksizliğidir. Dikkat ettiyseniz eleştirilerimin hiçbirinde "Plansızlık, programsızlık" demedim. Çünkü plan ve program bir teknik bütündür ve zaten bu mevkideki insanlarda olması gerekir. Ama sen tasarruf niyetine önce hostesleri kovar sonra da onun yerine uçuracak adam bulamazsan bunun adı en hafifinden basiretsizlik olur.

Canlı yayında madara olmak kişinin kendi tercihi ve eksiği gibi gözükse de o programı izleyen kişilerin büyük çoğunluğunun artık THY'ye güvenmediğini söyleyebilirim. Kontuardaki kızlar arkadaşlarımıza, "Gidin başka şirketlerle uçun" diyebilecek kadar kurum sadakatinden uzaklaşmışsa zaten şirketin sonu gelmiş demektir.

Nasreddin Hoca öldü sananlar yanılıyor. Onun trajikomik felsefesi günümüzde yaşıyor. işte bindiğin dalı kesmenin bir başka güncel yönetimsel örneği olabilir mi? Önce tüm üst düzey personeli attılar işten. Sonra gazetelerle ipleri koparttılar. Kendilerini astronot sandıkları için de kimsenin eleştirisini dinlemediler. Hükümet zoruyla plansız programsız onlarca uçak aldılar. RJ krizi yaratıp kamuoyunda komik duruma düştüler. Sonra özel sektöre saldırıp pilotlarını transfer ettiler. Ama bu arada küçük bir detayı, hostes almayı unutmuşlar. Ben o şirkette yönetici olsam utancımdan bunu kariyerimden nasıl çıkartacağımı düşünürdüm. Bu yıllar arasında THY'de çalışıyor olmanın kişiye kariyer katacağını hiç mi hiç sanmıyorum. Tabi Allah kaza bela vermesin, asıl önemlisi o.

Hadi diyelim bu kadar amatörler. İyi de halktan ve hayattan da bu kadar kopuklar işte. Bu gibi kriz anlarında işi toparlayacak ve kamuoyu gözünde itibarı kaybetmeyecek olan departman ilk kapattıklarındandı. Orada 12 yıl boyunca görev yapmış olan Sayın Faik Akın'ı emekli ettiklerinde imajı kaybettiklerinin farkında değillerdi aslında. Görün bakın bakalım şu anda Onur Air'le ilgili herhangi bir sıkıntı ve imaj kaybı yaşanıyor mu? Çünkü el cevap o yönetim şu ada Onur'a hizmet veriyor da ondan.

Yoksa sendika başkanının canlı yayın masasında olduğu bir haber programına genel müdür olarak telefonla bağlanıp diyaloga esir kalıp monolog atışlarla yok olmak için anca bu kadar cahil olmak gerekir. Haklı olsan bile olmayacak bir şeydir. Kaldı ki haksızsın zaten.

İnsan üzülüyor haliyle. Gerek Türk Hava Yolları'nı bu kadar yıldır yakından tanıyor olmakla gerek ise bu şirketin hepimize ait olduğunun bilinciyle. Yazık. 15 yılda yapılan imajı bir yılda çöpe attılar. Üstelik bu kadar uçak almış ve zarar etme trendinden çıkmış olmalarına rağmen. THY'ye yazık ettiler, kendilerine ise sanırım müstahak.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
Türkiye Haberci'yi Facebook'ta takip edin

TÜRKİYE HABERCİ E-GAZETE

  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete
  • e-gazete